senior taniec

i

Autor: lukinIgor/pixabay.com

"Kiedyś było lepiej" - dlaczego tak bardzo gloryfikujemy przeszłość?

2022-04-20 12:50

Zdaje się, że każdy z nas, niezależnie od wieku ma tendencje do narzekania. Przyjmuje się, że naród Polski ze względu na specyfikę swojej przewrotnej i ciężkiej historii, ma silną potrzebę narzekania. Jednak skąd w nas chęć do narzekania na teraźniejszość, przy jednoczesnym gloryfikowaniu przeszłości? Często słychać można powtarzany zwrot „kiedyś było lepiej”. Co on tak naprawdę ma oznaczać?

Ludzka pamięć jest zawodna

Zawsze jest jakieś „kiedyś”, do którego każdy z nas może się odwołać. Co sprawia, że z takim sentymentem wracamy do czasów przeszłych? Ukazywanie teraźniejszości jako tej gorszej w porównaniu do przeszłości może mieć swoje podłoże w zawodności ludzkiej pamięci.

Otóż człowiek potrafi pamiętać tylko wybrane momenty. Nasza pamięć jest czymś ograniczonym. Jeśli nie udaje się nam pamiętać jakiegoś zdarzenia, ludzki mózg „łata” takie luki w pamięci, poprzez wyobrażenia. Ludzka pamięć jest zatem zawodna i bardzo subiektywna.

Przykładowo, kiedy pamiętamy jakieś zdarzenie, ale umknęło nam to, w jaki sposób zachował się wtedy miły sąsiad, który zawsze uśmiecha się i mówi dzień dobry – możemy tę lukę próbować załatać w taki sposób, że zgeneralizujemy jego zachowanie. „Zawsze był miły, więc wtedy też pewnie się tak zachowywał”. Wtedy mózgu nie obchodzi, czy sąsiad przypadkiem nie miał złego dnia i nie przeklinał pod nosem.

Przejrzystość teraźniejszości

Lepiej pamiętamy to, co dzieje się obecnie, łatwiej łączymy różne wątki. Przez to spostrzegamy również większą ilość „wad” funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Z tego powodu wydaje się nam, że kiedyś mogło być mniej problemów. Niestety – problemy były zawsze – my jedynie słabiej je pamiętamy.

Melancholia ku „lżejszym” czasom

Ludzki umysł lubi wypierać i zapominać zdarzenia trudne, upokarzające jednostkę. Ponadto przeszłość wielu z nas kojarzyć się może z beztroskimi czasami dzieciństwa. Mieliśmy wtedy dużo mniej obowiązków i stresu oraz więcej wolności. To wszystko powodować może w człowieku pewną nostalgię, kiedy wspomina dawne czasy. Jest to jednak swego rodzaju iluzja, której każdy człowiek ulega.

Sonda
Lubisz starocie i pamiątki z przeszłości?
Express Biedrzyckiej - ppłk Krzysztof Przepiórka: Putin wie, że przegrał. Nie pozwoli Ukraińcom żyć w spokoju

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki