Paprotka lubi zraszanie

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Klasyczna odżywka do paprotki na jesień. Zrób i podlej kwiat, a zapomnisz o uschniętych liściach

2024-10-08 5:03

Zielona i bujna paprotka ozdobi każde wnętrze. Ten popularny kwiat doniczkowy wygląda okazale, jeśli odpowiednio o niego dbamy. Niestety często zapominamy o odpowiednim nawożeniu, przez co liście robią się żółte i usychają. Oto jak zrobić naturalną odżywkę do paprotki.

Jesienią powietrze staje się suche, a lubiąca wilgoć paprotka zdecydowanie źle to znosi. Dlatego, żeby zapobiec usychaniu liści, nie wolno zapominać o zraszaniu. Warto także pomyśleć o jesiennej odżywce, która wzmocni kwiat po lecie. Popularnym naturalnym nawozem jest mleko. Na forach internetowych znajduje się mnóstwo porad dotyczących nawożenia kwiatów tym napojem. Jednak czasami, zamiast odżywić paproć, możemy jej zaszkodzić. Wystarczy, że będziemy podlewać kwiat za często i użyjemy mikstury o złych proporcjach. Według najczęstszych przepisów wystarczy szklanka mleka zmieszana z litrem wody. Taką miksturą można podlewać paproć raz w miesiącu. Ale po pierwsze mleko szybko się psuje, paproci nie należy przelewać, a jeśli wlejemy za dużo — mleko skiśnie w doniczce. Tym samym paproć zacznie gnić, a po mieszkaniu rozjedzie się obrzydliwa woń. Czym zatem podlewać paprotkę, żeby ją wzmocnić?

Klasyczna odżywka do paprotki na jesień. Zrób i podlej kwiat, a zapomnisz o uschniętych liściach

Domową odżywkę do paprotki można przygotować z bananów. Jesienią i zimą paproć potrzebuje znacznie mniej składników odżywczych, ale warto wzmocnić roślinę fosforem, który zabezpieczy ja przed chorobami. Ten składnik znajdziemy właśnie w bananach. Żeby zrobić domowy nawóz, wystarczy pokroić bardzo dojrzałego banana (ze skórką) na mniejsze kawałki, przełożyć do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzić. Takim domowym nawozem warto podlewać paproć razy w miesiącu. Jednym ze sprawdzonych sposobów na nawożenie paprotki jest także podlewanie jej herbatą lub kawą bez cukru.

Co szkodzi paprotce? Zasady pielęgnacji

Kiedy liście paprotki usychają, brązowieją i opadają, przyczyna jest złe podlewanie. Paprotka lubi także umiarkowanie mokrą glebę i średnią wilgotność powietrza. Powinno się ja podlewać 1-2 razy w tygodniu. Jesienią i zimą dodatkowo trzeba pamiętać o zraszaniu paproci (miękką, odstałą wodą). Zbyt suche powietrze sprawia, że kwiat usycha. Z kolei, jeśli liście żółkną i opadają, przyczyna jest nadmiar wody. Jeśli liście usychają na brzegach to znak, że powietrze jest za suche. Czasami dzieje się tak również wtedy, gdy stosujemy za dużo nabłyszczaczy. Jeśli paprotka blednie, liście stają się wypłowiałe, a nawet żółte to znak, że trzeba przestawić doniczkę w inne, mniej nasłonecznione miejsce. Paprotka to roślina, która lubi rozproszone światło. Naturalnie te rośliny rosną w niskich partiach lasów lub na gałęziach drzew, więc nie dociera do nich zbyt dużo światła. Dlatego nie wolno wystawiać doniczki z kwiatkiem na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jednak paprotka domowa pozostawiona w ciemnym kącie zmarnieje.

ZOBACZ TEŻ: Kupuję w aptece, rozpuszczam i podlewam grudnik. Kwiat obsypuje się pąkami, a liście są jędrne i zielone

QUIZ: Pełen wyzwań test o kwiatach z PRL-u. Jeśli pamiętasz anginkę, to masz już jeden punkt

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś łatwego. Popularna anginka to kwiat, którym babcie leczyły ból ucha. Jaka jest jego prawdziwa nazwa?
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe zimą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki