Führerowi marzyła się Rzesza od Atlantyku aż po Ural. Planował też podbój Rosji i Afryki Północnej. Wszystko to z myślą o zdobyciu tzw. Lebensraum, czyli "przestrzeni życiowej" dla narodu niemiec- kiego. Kiedy Hitler doszedł do władzy, od razu rozpoczął przygotowania do wojny.
Skierował Niemcy na drogę podbojów, które doprowadziły do powstania prawdziwego imperium. Pierwsze zdobycze terytorialne zyskał bez walki. Zaczął od przyłączenia Austrii do Niemiec (Anschluss Austrii), potem zajął jedną czwartą terytorium Czechosłowacji i utworzył protektorat Czech i Moraw. Atakiem na Polskę rozpętał II wojnę światową. W następnym roku kontynuował swój triumfalny pochód.
ZOBACZ TEŻ: Prawdziwa historia Jezusa Chrystusa. Wiesz, kiedy naprawdę się urodził?
W kwietniu jego armie zagarnęły Danię i Norwegię. W maju zajęły Holandię, Belgię i Luksemburg. W czerwcu skapitulowała Francja. W lutym 1941 Niemcy przybyli do Trypolisu. W następnym miesiącu wojska włosko-niemieckie ruszyły przez Libię do Egiptu. W okresie największych triumfów Hitlera w 1942 r. Trzecia Rzesza obejmowała 6,4 mln km kw. Żyło w niej aż 75,4 mln ludzi różnych narodowości.
Punkt zwrotny nastąpił w drugiej połowie 1942 r., kiedy Niemcy przegrali dwie decydujące bitwy, jedną pod El Alamein w Egipcie, a drugą pod Stalingradem. To był początek końca Trzeciej Rzeszy. Po tych porażkach sytuacja militarna Niemiec stale się pogarszała. Ostateczną klęskę Niemiec już wówczas można było uznać za nieuchronną, a jednak Hitler nie chciał się poddać. Mimo przerażających strat Niemcy walczyły jeszcze przez dwa lata po Stalingradzie. Gorzki koniec nadszedł wiosną 1945 r.
Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia w Berlinie. Siedem dni później Niemcy się poddały. Szalone plany Hitlera legły w gruzach.