KLESZCZE: Uchroń swojego PUPILA przed KLESZCZAMI

2012-05-26 4:00

Wakacje tuż-tuż. Jeśli wybierasz się na urlop ze swoim pupilem, pamiętaj o kleszczach czających się w lasach i na łąkach. Te pajęczaki są groźne nie tylko dla ludzi, lecz także dla psów. Podpowiadamy, jak możesz zabezpieczyć swojego ulubieńca, żeby w pełni cieszyć się letnim odpoczynkiem.

W Polsce występuje 21 z prawie 810 gatunków kleszczy. Spotkasz je w lasach liściastych i mieszanych, coraz częściej także w wielkich miastach - w parkach i na trawnikach. Te pająkowate roztocza wielkości kilku milimetrów, żeby się rozmnażać, potrzebują krwi. Roznosząc przy tym groźne choroby: babeszjozę, boreliozę lub erlichiozę. Ich przebieg wiąże się z dużym cierpieniem psa. Najlepszą strategią jest więc skuteczna ochrona przed kleszczami.

Najgroźniejszą z chorób przenoszonych przez kleszcze jest babeszjoza. Powodują ją pierwotniaki Babesia carus, które po zarażeniu wchodzą do samego wnętrza czerwonych krwinek psa, niszcząc je i przyczyniając się do ich rozpadu. Potem uszkadzają nerki i wątrobę - dwa tak ważne dla życia narządy. Jeśli choroba nie jest w porę rozpoznana i nie zostaną podane leki, zawsze prowadzi do śmierci.

Jak można chronić psa przed kleszczami? Najpopularniejsze są środki odstraszające i kleszczobójcze w formie obroży, aerozoli oraz preparatów nanoszonych miejscowo. Najskuteczniejsze są krople do podawania na skórę. Taki preparat nie tylko zabija kleszcze, lecz także je odstrasza. Chroni przed ukąszeniem kleszcza przez cztery tygodnie. Aplikuje się go bezpośrednio na skórę pupila, odgarniając sierść.

Kleszcz najczęściej atakuje ciepłe miejsca z delikatną tkanką. Po powrocie ze spaceru dokładnie sprawdź dłońmi całe ciało psa, rozchyl sierść i dokładnie oświetl skórę.

Żeby usunąć kleszcza, posłuż się pęsetą lub specjalnym przyrządem dostępnym w sklepach zoologicznych lub u weterynarza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają