Specjaliści z firmy Sedlak&Sedlak przygotowali raport "Zawód matka" i udowadniają, że wartość pracy gospodyni domowej można policzyć. Np. dokładnie sumując przeciętne stawki godzinowe w zawodach, które kobieta wykonuje w domu.
W ramach domowego "etatu" pracuje ona przecież jako kucharka, kelnerka, sprzątaczka, praczka, przedszkolanka, pielęgniarka, a jeśli jest potrzeba to staje się hydraulikiem, malarzem pokojowym, elektrykiem, ślusarzem...
Według raportu kobiety poświęcają się pracy w "domowej fabryce" średnio do 6 godz. dziennie. Zdaniem dr Beaty Mikuty, która prowadziła badania nad domową pracą kobiet, wartość takiej pracy mogłaby odpowiadać nawet wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Według danych GUS w kwietniu było to 3597,84 zł. Praca "niepracujących" kobiet jest więc dość dobrze wyceniana przez ekonomistów.
Przeczytaj koniecznie: Masz dziecko? Zobacz co ci się należy
Niestety, są to tylko wyliczenia na papierze. Kobiety postanowiły jednak zadbać o swoje interesy. Fundacja MaMa, która też przygląda się pracy pań, uważa, że i w obecnej sytuacji rząd mógłby docenić to zajęcie. Np. wszystkie matki dzieci do lat 3 powinny mieć przynajmniej ubezpieczenie zdrowotne. Członkinie Fundacji próbowały zainteresować m.in. tym problemem posłów. Ponad rok temu złożyły w Sejmie pismo ze swoimi pomysłami.
- Na początek zainteresowało się tym kilku posłów. Ale później przyszedł czas wydarzeń związanych z 10 kwietnia i posłowie przestali się interesować. Ale jesteśmy bardzo konsekwentne i będziemy przypominać o tym politykom - mówi dr Patrycja Dołowy, wiceprezes Fundacji.
Tyle to kosztuje miesięcznie
sprzątanie 336 zł 12 złotych za godzinę
gotowanie 672 zł
12 złotych za godzinę
opieka nad dzieckiem 2240 zł
10 złotych za godzinę
prasowanie 56 zł
7 złotych za godzinę
Pozostałe prace 293 zł
mycie okien, pranie itd.