Japońscy naukowcy, pod przewodnictwem doktora Chisato Nagata z Uniwersytetu w Gifu (Japonia), przez 10 lat prowadzili badania wśród kobiet dojrzałych - na kilka lat przez przejściem w stan przekwitania. Kobiety mogą przechodzić menopauzę między 41 a 55 rokiem życia.
Po badaniach okazało się, że kobiety, które prowadzą aktywny tryb życia, dużo ćwiczą - minimum 10 godzin tygodniowo - zdrowo sie odżywiają, a więc jedzą dużo ryb, warzyw i produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe - wcześniej zaczynają przechodzić menopauzę. Pozostałe kobiety, prowadzące siedzący tryb życia cieszą się kobiecością dłużej. Z badań wynikało również, że kobiety aktywne były o 17 proc. bliżej przejścia przez menopauzę w ciągu najbliższych 10 lat, czyli już w czasie obserwacji.
Dr. JoAnn E. Manson, dyrektor stowarzyszenia North American Menopause Society uważa, że badania potwierdzają przypuszczenia, iż kobiety aktywne są mniej narażone na wysokie stężenie estrogenów. Dlatego wcześniej przechodzą menopauzę. Estrogeny są hormonami, które przyczyniają się do rozrostu nabłonka piersi, a co za tym idzie do powstawania raka piersi. Badania pozwoliły naukowcom wyjaśnić dlaczego wczesna menopauza związana jest z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Po menopauzie poziom estrogenów w ciele kobiety obniża się nawet o połowę.
Z drugiej strony wczesna menopauza jest także związana z zawałem serca lub osteoporozą - zauważyli naukowcy. Odnotowali także, że tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego nie mają wpływu na to w jakim czasie nastąpi menopauza.