Kochaj swoją pracę, nie bierz rozwodu, pomagaj innym - oto sposoby na DŁUGOWIECZNOŚĆ

2011-03-14 22:07

Jak żyć dłużej? To proste. Opublikowane właśnie badania dają jasne wskazówki: należy CIĘŻKO i zaangażowaniem pracować, trzeba dbać o swoją żonę, nie warto zbyt wcześnie iść do szkoły. Wypada też z zapałem nieść pomoc innym - a długowieczność mamy zagwarantowaną.

Howard S. Friedman i Leslie R. Martin, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili eksperyment, który trwał nieprzerwanie przez 20 lat.  Wnioski z badania są zaskakujące. Okazuje się, że większość zaleceń dotyczących długości życia to wierutne bzdury, które "nabrały mocy", bo były powtarzane od pokoleń.

Eksperyment, który miał trwać 6 miesięcy

Wyniki badania opublikowano w pracy "Sposoby na długie życie: Badania dotyczące długowieczności ujawniają zaskakujące odpowiedzi". W eksperymencie brało udział 1500 dzieci, które w 1921 r. miały mniej więcej dziesięć lat. Naukowcy prześledzili ich życie, doświadczenia, koligacje rodzinne, osobowość, karierę zawodową, przebieg służby wojskowej, poziom wykształcenia i na tej podstawie wysnuli wnioski dotyczące długowieczności.

>>> Elektronika BĘDZIE DROŻSZA? Koniec komórek za złotówkę?

Badanie rozpoczęło się w 1991 roku i miało być kontynuowane przez zaledwie 6 miesięcy. Ostatecznie jego wyniki opublikowano w marcu 2011 roku - po 20 latach od momentu startu.

Wnioski były zaskakujące. Okazało się, że optymistyczne podejście do życia wcale nie oznacza długowieczności. Co więcej: może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ osoby nastawione optymistycznie do życia miały skłonność do ignorowania sygnałów, które dawało im ciało.

Pracuj więcej, nie bierz rozwodu - będziesz żył dłużej

Jak stwierdzili naukowcy, ludzie żyjący swoją pracą, żyli dłużej. Osoby, które postępowały zgodnie z regułą, że nie należy się przepracowywać i stresować, umierały zdecydowanie wcześniej.

Najdłużej żyli mężczyźni, którzy mieli jedną żonę. Panowie żyjący w długotrwałych związkach bez problemu dożywali siedemdziesiątki. Niewiele gorsze wyniki mieli mężczyźni, którzy nigdy nie wzięli ślubu. Najgorzej w zestawieniu wypadli panowie, którzy się rozwiedli - do siedemdziesiątki dożywał zaledwie co trzeci z nich.

Co ciekawe, podobnej korelacji nie zauważono u kobiet. Panie w długotrwałych związkach (jeden ślub, bez rozwodu) żyły tylko minimalnie krócej niż rozwiedzione kobiety, które nie wzięły drugiego ślubu.

>>> Samochody przyszłości będą KRADŁY SIĘ SAME

Dużo krócej żyły dzieci, które rozpoczęły naukę szkolną przed szóstym rokiem życia. Nie zauważono natomiast żadnego związku między długością życia a posiadaniem zwierząt domowych - chociaż w przeszłości pojawiały się sugestie, że głaskanie kota lub psa uspokoja i dzięki temu przedłuża życie.

Osoby zakochane wielokrotnie deklarowały lepsze samopoczucie, ale to nie pomagało im żyć dłużej. W osiągnięciu długowieczności wydatnie pomagała natomiast chęć wspierania i niesienia pomocy innym.

Wnioski

Z badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wyłania się jasny przekaz. Aby żyć dłużej, należy z zaangażowaniem pracować, ochoczo pomagać innym i starać się utrzymać małżeństwo z pierwszą żoną. Nie należy się też przejmować stresem - nie wpływa on w żaden sposób na wiek. Wśród badanych weteranów wojennych nie zauważono korelacji między stopniem aktywności wojskowej a czasem zgonu.

Warto przeczytać: University of California

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają