Jak samemu zrobić kokedamy?

i

Autor: Shutterstock Jak samemu zrobić kokedamy?

Dom i ogród

Kokedama będzie największą ozdobą mieszkania. Sprawdź, jak prosto zrobić kulę z mchu i kwiatów. Wiszący ogród w pięciu krokach

2023-03-03 9:28

Jak samemu zrobić kokedamy? Jak podlewać i w końcu jak zrobić kule z mchu? Kokedama może być piękną wiosenną ozdobą mieszkania. Kula z mchu i dowolnych kwiatów zawieszona w salonie lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu zachwyca oryginalnością. Ogród w japońskim stylu można łatwo przygotować. Oto jak zrobić kokedamę, krok po kroku.

Kokedama to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich miesięcy. Japońska sztuka uprawy roślin w formie kuli otulonej mchem i zawieszonej na sznurku robi furorę wśród fanów dekoracji wnętrz i miłośników zieleni. Można nią ozdobić nie tylko wnętrza ale także balony, tarasy, mury czy płoty. Samodzielnie wykonana kokeadam może być także świetnym prezentem. Jak samemu wykonać kokedamę?

Kokedama. Jakie rośliny się nadają? Co jest potrzebne, by zrobić kulę z mchu?

Do wykonania kokedamy nadają się zarówno rośliny suszone jak i żywe. W przypadku tych drugich warto zastosować rośliny, które lubią wilgoć oraz półcień albo rozproszone światło. Ciekawie mogą prezentować się także wiosenne kompozycje z tulipanami, jednak, przy tworzeniu kuli z mchu pierwszy raz najlepiej postawić na bluszcz. Do samodzielnego wykonania kokedamy oprócz sadzonek bluszczu i wody, potrzebne będą także kępy mchu, ziemia do bonsai, ziemia do roślin doniczkowych, sznurek, cienka materiałowa wstążka i nożyczki. Przyda się także wiaderko do wymieszania podłoża. Ziemia do bonsai może być trudno dostępna. Wtedy można użyć drobnego piasku i żwiru.

Jak zrobić kokedamy? Pięć kroków do pięknego, wiszącego ogrodu

Jeśli mamy wszystkie składniki potrzebne do wykonania kokedamy, zaczynamy od przygotowania gleby. Pierwszy krok, to wymieszanie ziemi uniwersalnej z podłożem do bonsai, najlepiej w proporcji 1:1. (Jeśli zamiast specjalistycznego podłoża do bonsai używamy piasku i żwiru proporcje wyglądają następująco: 2 części piasku, 1 część żwiru, 4 części ziemi do roślin doniczkowych.) Kolejnym krokiem jest dodanie wody. Dolewamy jej tyle, by konsystencja przypominała kruche ciasto. Następnie bierzemy dużą garść ziemi i ugniatamy formując kulę, przy okazji odciskamy nadmiar wody. Krok trzeci – sadzonka. Delikatnie oczyszczamy korzenie bluszczu z ziemi, następnie umieszczamy je pomiędzy dwoma garściami przygotowanego wcześniej podłoża. Ugniatamy ponownie, formując kulę dookoła korzeni. Resztkami podłoża dokładnie zapepiamy wszystkie dziury. Czas na krok czwarty. Mech rozkładamy na stole, na środku umieszczamy kulę, po czym ostrożnie owijamy nim ziemię. Tutaj może nam się przydać dodatkowa para rąk. Trzeba to zrobić dokładnie i upewnić się, że nie ma żadnych prześwitów. Mech musi przylegać do każdego kawałka podłoża. Gdy to jest zrobione, pora na ostatni, piąty krok. Kulę owijamy sznurkiem, tak by przytrzymał mech. Następnie zawiązujemy sznurek i owijamy mech wstążką. Wtedy mamy pewność, że wszystko dobrze się trzyma. Pozostały sznurek możemy wykorzystać do podwieszenia kokedamy. Kulę z mchem możemy także ustawić na podstawce.W takiej formie, roślina rośnie nawet cztery lata.

Kokedama. Jak podlewać? Jak pielęgnować kulę z mchu?

Kokedama to piękna ale niestety wymagająca ozdoba. Roślina w kuli z mchu ma mało gleby, a w dodatku nie osłania jej doniczka, więc jest narażona na szybkie wysychanie. Dlatego trzeba pamiętać o zraszaniu. Taka forma podlewania nie naruszy konstrukcji. Dodatkowo, raz w tygodniu dobrze jest na kilka minut zanurzyć kulę w wodzie o temperaturze pokojowej. Ważne jest także stanowisko. Kokedama nie sprawdzi się w pełnym słońcu. Mech jest cieniolubny, dlatego półcień lub rozproszone światło będą najlepsze. Ponadto, jeśli korzenie bluszczu (lub innej rośliny, hodowanej w kokedamie), zaczną wyrastać z kuli to znaczy, że czas powiększyć kokademę (zrobić nową). Jeśli roślina jest już za duża trzeba umieścić ją w doniczce.

ZOBACZ TEŻ: To kwiat szczęścia i dobrobytu oraz jedna z najlepszych domowych roślin. Odpowiednie podlewanie i stanowisko sprawią, że grubosz zachwyci urodą i zakwitnie

Sonda
Las w słoiku czy kokedama - która forma hodowaia roślin bardziej Ci się podoba?
Tańczące z promocjami_2023_03_02

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki