Krew to najcenniejszy lek, którego w żaden sposób nie można wyprodukować. Mamy go tylko dzięki honorowym dawcom krwi. Latem zawsze brakuje krwi, a potrzebują jej pilnie ofiary wypadków i osoby chore. Dlatego przed wybranymi dworcami kolejowymi pojawiają się krwiobusy, w których można oddać krew.
Jak to zrobić?
Krwiodawcą może zostać każdy pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Warunkiem jest dobry stan zdrowia, nawet przeziębienie jest wykluczone. Musisz też mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. – Co kilka miesięcy oddaję krew i zachęcam do tego wszystkich moich znajomych. Jednak pójście do stacji krwiodawstwa to dla nich kłopot. Krwiobus przy dworcu to doskonała inicjatywa! – chwali Monika (42 l.), nauczycielka przedszkolna. Największe zapotrzebowanie jest na najczęściej występującą grupę krwi A Rh+. Z drugiej jednak strony najrzadziej spotykana grupa AB Rh-, pomimo najmniejszego na nią zapotrzebowania, musi posiadać bezpieczną rezerwę, aby nie zabrakło jej dla ratowania życia.
Zarejestruj się!
Na dworcach pojawią się także wolontariusze, którzy pomogą ci zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych. Dlaczego potencjalny? Twoje dane znajdą się w tzw. banku. Jeżeli okaże się, że pomiędzy tobą a osobą potrzebującą występuje zgodność i potwierdzą ją dodatkowe badania, zostaniesz poproszony o oddanie komórek macierzystych z
krwi obwodowej lub oddanie szpiku.
– 11 września wracam z urlopu z Trójmiasta. Punktem obowiązkowym przed rozpoczęciem podróży będzie udział w akcji na dworcu w Gdyni – podkreśla Anna (36 lat), urzędniczka.
TU ODDASZ KREW i staniesz się potencjalnym dawcą szpiku: |