Kolej na seniorów

i

Autor: Shutterstock

Kolej na seniorów! Oni też mogą podróżować i korzystać z rozrywek

2015-04-20 4:00

Spontaniczna podróż w nieznane, wyprawa z przyjaciółmi i plecakiem, a może romantyczna podróż w najpiękniejsze rejony Polski? Nie trzeba być dwudziestolatkiem, aby przeżywać tak miłe chwile. Wystarczy fantazja i pewny środek transportu.

W dzisiejszych czasach jesteśmy nie tylko dłużej aktywni zawodowo, ale i towarzysko. Przejście na emeryturę nie jest dla nas powodem, by osiadać na laurach ani zaszywać się w domu. Wielu z nas albo nadal pracuje, albo cieszy się nieskrępowaną wolnością i korzysta z życia. To w końcu czas na spełnianie marzeń, również tych o dalekich i całkiem bliskich podróżach.

Podróż po uśmiech

Nieważne, czy planowaliśmy długo, czy może odbywamy ją pod wpływem impulsu - podróż powinna przynieść nam wiele radości i oderwać od trosk życia codziennego. Nie musimy wyruszać od razu w egzotyczne zakątki świata. Warto odkryć to, co ma do zaoferowania nasza okolica albo nieznane przez nas zakątki kraju.

W Polsce nie brakuje atrakcji turystycznych, zabytków do zwiedzenia ani miejsc, gdzie można po prostu odpocząć czy poddać się zabiegom upiększającym i leczniczym. Hotele, uzdrowiska czy SPA miewają specjalne oferty skierowane do seniorów. Dzięki nim możemy korzystać z wielu atrakcji w dobrych cenach.

Wygodnie i szybko

Aby podróż była udana i obfitowała w niezapomniane wydarzenia, musimy zadbać nie tylko o atrakcyjny kierunek wyprawy. Równie ważne jest towarzystwo, w którym mamy przebywać. Pamiętajmy, że spędzimy z nim sporo czasu. Najlepiej więc wybrać się z osobami, które naprawdę lubimy. Lub samemu, jeśli na to właśnie mamy ochotę. W końcu najważniejszy jest nasz komfort.

Im dłuższa czeka nas wyprawa, tym większe znaczenie mają warunki, w jakich będziemy podróżować. Zadbajmy o to, by było nam wygodnie siedzieć, byśmy mieli możliwość zmieniania położenia ciała czy wyciągnięcia nóg. Jeśli okaże się w czasie podróży, że mamy możliwość przejść się i rozprostować kości - świetnie! Dzięki temu na miejsce nie przyjedziemy wymęczeni i obolali, za to w dobrych humorach i gotowi na odkrywanie atrakcji turystycznych. Nie bez znaczenia dla naszego samopoczucia jest również poczucie bezpieczeństwa. Sama podróż może przysporzyć wiele stresów. Dlatego tak wielu z nas woli nie wsiadać za kierownicę, inni zaś jak ognia unikają latania albo pływania statkiem. Mało kto jednak odczuwa lęk przed podróżami pociągiem. Nowoczesne, wygodne i szybkie - takie jak te PKP Intercity - dają nam pełen komfort w drodze. Pociąg pewnie sunie po torach, a my możemy się relaksować i nie przejmować otaczającym nas światem. Podziwianie zmieniającego się za oknem krajobrazu też potrafi nastroić dobrze.

Co roku taniej

Wstydzimy się tego, ile mamy lat i uparcie próbujemy to ukryć? Nie zawsze warto. Zwłaszcza nie na kolei. Teraz należy chwalić się swoim wiekiem - w zamian można liczyć na atrakcyjną zniżkę przy zakupie biletów na pociąg PKP Intercity. Od 9 kwietnia 2015 r. wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat, są uprawnione do ulgi 30 proc. przy przejazdach w komunikacji krajowej w klasie 1 i 2 pociągami TLK, IC, EIC, EIP. Zaświadczeniem uprawniającym nas do ulgowych przejazdów jest dokument ze zdjęciem, stwierdzający tożsamość i potwierdzający wiek podróżnego, który należy okazać w pociągu. Oferta dotyczy nie tylko biletów jednorazowych, ale i tych miesięcznych, np. Łódzki City Bilet czy City Bilet. Jak skorzystać z Biletu dla Seniora? Wystarczy wykupić bilet, a 30-proc. rabat zostanie odliczony od ceny. Można zrobić to u konduktora (za wyjątkiem pociągów EIP, gdzie bilet należy kupić przed podróżą) albo w kasach czy biletomatach. Można również z powodzeniem zaopatrzyć się w bilety poprzez aplikację mobilną i stronę internetową www.intercity.pl . Ważne, aby podczas transakcji pochwalić się swoim wiekiem!

W podróż zabierz dokumenty

Dowód tożsamości przyda nam się nie tylko po to, aby uzyskać zniżkę przy zakupie biletu. Pamiętajmy również, aby zabrać go w podróż. Zawsze warto go mieć przy sobie - na wszelki wypadek. Trzymajmy go przy sobie w bezpiecznym miejscu, razem z innymi dokumentami, informacją o naszej grupie krwi, przyjmowanych lekach i danymi teleadresowymi osób, które należy powiadomić w razie jakiegoś wypadku. W notesie i pamięci telefonu zapiszmy sobie również numery alarmowe. Dzięki temu podróż na pewno przebiegnie spokojnie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki