Kolorowe wariacje

2009-05-23 8:27

Rośliny jednoroczne żyją krótko, bo tylko jeden sezon, ale za to kwitną bardzo efektownie.

Rośliny, które nazywamy jednorocznymi, w naszym klimacie w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego kiełkują, rosną, kwitną, zawiązują nasiona i zamierają. Wiele z nich pochodzi z rejonów cieplejszych, gdzie są roślinami wieloletnimi, jednak w naszej strefie klimatycznej nie przetrzymują zimy i każdej wiosny trzeba je wysiewać na nowo. Ich wielką zaletą jest łatwa uprawa. Umiejętnie zastosowane są niezwykłą ozdobą ogrodu.

Morze barw

Zaletą roślin jednorocznych jest bogactwo barw, w jakich kwitną. Hodowcy co roku proponują nowe odmiany i lansują nowe mody, a miłośnicy ogrodów mogą uzupełniać i zmieniać ulubione kompozycje kwiatowe. Najprostsze, a zawsze efektowne, są mieszanki rozmaitych kwiatów zbliżonej wysokości – można je kupić w jednej tonacji barw (na przykład żółtej, różowej, niebieskiej) lub kolorowe jak łowicki pasiak. W okresie kwitnienia taki kolorowy gąszcz wygląda imponująco. Osoby bardziej doświadczone w pracach ogrodniczych mogą się pokusić o tworzenie własnych kompozycji kwiatowych, a miłośnicy efektów specjalnych dobrać rośliny nie tylko ze względu na barwę kwiatów, ale i liści (srebrzystych, szaroniebieskich, purpurowych albo biało obrzeżonych). Możemy tworzyć z nich rabaty jednorodne stanowiące silne plamy kolorystyczne lub wyrafinowane zestawienia roślin rozmaitej wysokości i różnych barw.

Pora kwitnienia

Rośliny jednoroczne zakwitają w różnym okresie sezonu wegetacyjnego – od maja do października – a niektóre zdobią ogród aż do pierwszych mrozów. Zależy to od gatunku i odmiany, ale też od pory siewu. Najwcześniej rozpoczynają­ wegetację i zakwitają te, których nasiona przezimują w gruncie, można je więc wysiewać jesienią (chaber, dzierotka, eszolcja, kosmos, nagietek, ostróżka polna). Obsiewając i obsadzając wybrane miejsca roślinami jednorocznymi, można je dobrać tak, aby wszystkie równocześnie pokrywały się kwiatami, albo tak, aby grupy roślin zakwitały kolejno. Jeżeli wybierzemy gatunki długo kwitnące, do pierwszej barwnej plamy będą dołączały następne, aż wreszcie cała rabata zmieni się w barwny bukiet. Rośliny, które kwitną krótko (na przykład pięknie pachnąca maciejka), warto wysiewać etapami, w tygodniowych odstępach; sprawi to, że znacznie dłużej będziemy się cieszyli kwiatami.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają