Komórki z oczu zmarłych mogą przywracać wzrok niewidomym!

2014-02-06 12:22

Jak poinformowało pismo "Stem Cells Translational Medicine" - komórki pobrane z siatkówek oczu zmarłych osób mogłyby przywracać wzrok niewidomym.

Wykorzystywanie do przeszczepów rogówek (twardej przezroczystej warstwy tkanki z przedniej części gałki ocznej) pobieranych od zmarłych to praktyka znana i stosowana przez lekarzy od wielu lat. Dzięki takim rogówkom, można przywrócić wzrok osobom, których własna rogówka została uszkodzona.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, brytyjscy naukowcy wpadli na pomysł wykorzystania również komórek pobieranych z tylnej części oka- siatkówki. Są to tak zwane komórki glejowe Muellera, czyli komórki macierzyste, które mogą przekształcić się w wyspecjalizowane komórki wzrokowe.

Efekt wszczepienia komórek Muellera pochodzących od zmarłych ludzi po raz pierwszy zbadali specjaliści z londyńskiego Univeristy College, poprzez wszczepienie ich całkowicie niewidomym szczurom. Poddane wcześniej chemicznej aktywacji komórki stawały się komórkami wzrokowymi i sprawiały, że zwierzęta częściowo odzyskiwały wzrok.

Zobacz też: NOWY WYNALAZEK GOOGLE! ZOBACZ Prototypowe soczewki kontaktowe Google [FILM]

Badanie mózgu wykazało, że dzięki temu zabiegowi udaje się przywrócić elektryczną aktywność mózgu związaną z przewodzeniem sygnałów pomiędzy okien a mózgiem w 50 proc.!

Zdaniem specjalistów podobna metoda leczenia u człowieka znacznie podniosłaby jakość życia osób, które straciły wzrok w wyniku chorób takich jak degeneracja plamki żółtej czy zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Osoby po takim zabiegu byłby w stanie poruszać się samodzielnie po domu, i wykonywać podstawowe czynności. Niestety nie sprawiłby on, że byłby w stanie czytać, lub oglądać telewizję.

Badania kliniczne z udziałem ludzi powinny się rozpocząć w ciągu trzech lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają