Komu szkodzą upały

2013-07-22 4:00

Zawroty głowy, rozkojarzenie, kołatanie serca i osłabienie. To pierwsze objawy, że upał zaczyna nam szkodzić. I nieważne, czy jesteśmy w gorącym mieszkaniu, czy na ulicy, natychmiast musimy podjąć środki zaradcze. Inaczej grozi nam udar cieplny.

Bardzo gorące dni mogą okazać się groźne dla każdego, kto nie przestrzega podstawowych zasad zachowania się, gdy z nieba leje się żar. Ale szczególnie źle na takie warunki reagują organizmy małych dzieci, seniorów i przewlekle chorych.

Kto w grupie ryzyka

Upały są najbardziej groźne dla osób z chorobami układu krążenia (wieńcówka, nadciśnienie, zakrzepica) oraz zakaźnymi, także z niektórymi schorzeniami tarczycy i skóry, dla chorych na nowotwory, a także rekonwalescentów. Również dla osób przyjmujących środki moczopędne oraz kobiet w ciąży.

Natomiast w przypadku małych dzieci i osób starszych, warto wiedzieć, że ich organizmy nie radzą sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała. A w związku z tym nie reagują odpowiednio na wzrost temperatury otoczenia.

Niepokojące objawy

Pierwszymi sygnałami, że upał zaczyna szkodzić, mogą być zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe (biegunka), gorączka, bóle mięśni, rozkojarzenie, trudności z koncentracją, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego. Jednym z objawów bywa puchnięcie rąk i nóg, co wskazuje na zaburzenia krążenia. I jeśli na tym etapie nie zostaną podjęte żadne środki, może dojść do utraty przytomności.

Groźnym skutkiem przegrzania organizmu jest udar cieplny.

Uwaga! Można się go nabawić nie tylko na plaży, ale i podczas przebywania w zbyt gorącym pomieszczeniu. Objawy udaru cieplnego to szybko nasilające się dreszcze, zimne poty, nudności, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, gorączka, nierzadko sięgająca 40 st. C, a także utrata przytomności.

Jak sobie radzić

- Podczas upałów nie wychodź z domu, jeśli nie musisz.
- Pozamykaj okna, aby ograniczyć dostęp gorącego powietrza. Weź chłodny prysznic.
- Małymi łykami popijaj chłodne napoje (ale nie lodowato zimne). Pij, nawet kiedy nie odczuwasz pragnienia. W upały może być bowiem zakłócona gospodarka wodna organizmu.
- Unikaj nadmiernego wysiłku, zwolnij obroty.
- Jeśli przyjmujesz środki moczopędne, zapytaj lekarza, czy nie byłoby wskazane zażywanie preparatów zawierających minerały ważne dla zdrowia (potas).
- Nie wskakuj nagle do zimnej wody, gdyż to może spowodować skurcz naczyń. Oswajaj się z wodą stopniowo.
- Staraj się podczas upałów nie pić alkoholu, mocnej kawy i herbaty (odwadniają).
- Ogranicz aktywność fizyczną, gdyż każdy wysiłek obciąża i tak już zmuszony do intensywnej pracy organizm.
- Jedz mniejsze porcje, ale częściej. Na talerzu powinny się znaleźć głównie produkty zawierające więcej wody (ogórki, arbuzy, truskawki, maliny).
- Ubieraj się przewiewnie, w jasne kolory. Głowę zakrywaj chustką, bawełnianą czapeczką lub kapeluszem. Oczy chroń okularami przeciwsłonecznymi z filtrem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki