Według specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, pszczoły należą do najbardziej zagrożonych gatunków owadów. Spadek populacji zapylaczy może prowadzić do zachwiania ekosystemu oraz rezygnacji z upraw wartościowych owoców i warzyw, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków do życia. Problem ten dostrzega Bee.pl, sklep internetowy należący do spółki Glosel, który z okazji swoich 3. urodzin organizuje akcję wspierającą pszczoły. Duże miasta nie wydają się być miejscami przyjaznymi pszczołom – mniejsza ilość obszarów zielonych i łąk nie sprzyja osiedlaniu się zapylaczy, ale jest to możliwe. Na dachach budynków, takich jak m.in. Londyńska Giełda Papierów Wartościowych, Katedra Notre Dame czy Pałac Kultury i Nauki, z powodzeniem funkcjonują miejskie pasieki. Do ich grona dołączyła siedziba firmy Glosel – właściciela marki Bee.pl oraz Taniaksiązka.pl. Na dachu obiektu w Białymstoku stanęły trzy ule – każdy dedykowany jest jednej z trzech marek z portfolio spółki. Aktualnie w ulach mieszka ok. 30-40 tys. pszczół rasy Krainka Prima, pochodzących z jednej z podlaskich pasiek. W sezonie schronienie znajdzie tam jednak nawet do 70 tys. osobników. Opiekę nad pasieką Bee.pl będzie sprawować zaprzyjaźniony pszczelarz.
– Pszczoły są dla nas wyjątkowo ważne, po pierwsze ze względu na swój wkład w ekosystem, ale też z uwagi na nazwę naszego sklepu i logo, na którym widnieje jedna z nich. Tworzenie pasiek na dachach budynków to nie tylko coraz popularniejszy trend, ale realne działanie wspierające zwiększenie populacji pszczół. Z okazji 3. urodzin zdecydowaliśmy się na postawienie uli, a w planach na wiosnę mamy budowę domków dla dzikich owadów zapylających – komentuje Anna Wodzyńska-Szklanko, Brand Manager sklepu Bee.pl.
Ule to nie jedyna aktywność, jaką marka podjęła w sierpniu na rzecz pszczół. W oddalonej o 30 kilometrów od Białegostoku wsi Radule, założono łąkę kwietną stanowiącą źródło różnorodnego pokarmu dla zapylaczy.
– Zwracamy uwagę na problemy pszczół w mieście, ale zależy nam też na poprawie warunków ich życia na wsi. Dlatego zrodził się pomysł na wysianie łąki kwietnej, która jest istnym rajem dla owadów. Takie miejsca są potrzebne pszczołom do pozyskiwania niezbędnego do przeżycia pożywienia. Chcemy być inspiracją dla wszystkich do tworzenia łąk kwietnych w swojej okolicy czy przydomowych ogródkach – dodaje Anna Wodzyńska-Szklanko.Polacy coraz chętniej kupują online, a polski rynek sprzedaży internetowej dynamicznie się rozrasta – jego wartość może przekroczyć nawet 100 mld zł w 2021 roku. Choć dane te brzmią optymistycznie, to warto wziąć pod uwagę fakt, że zakupy w sieci generują ogromne ilości odpadów związanych z wysyłką paczek. Aby zmniejszyć wpływ swojej działalności na środowisko, Bee.pl i wszystkie marki wchodzące w skład spółki Glosel podejmują działania mające na celu zminimalizowanie zużycia plastiku przy przygotowaniu i wysyłce zamówień. Produkty pakowane są w kartony pozyskane od firmy skupującej makulaturę, a zużyte opakowania są przerabiane na wypełniacz. Dodatkowo zastąpiono folię bąbelkową papierem bąbelkowym.
– Ciągle poszukujemy kolejnych, jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań – aktualnie testujemy papierowe taśmy klejące. Zależy nam, aby sposób pakowania naszych przesyłek był jak najbardziej przyjazny środowisku, ale także odpowiednio zabezpieczał produkty przed ewentualnym uszkodzeniem w transporcie. Wprowadzone dotychczas przez spółkę Glosel zmiany w pakowaniu umożliwiły zmniejszenie ilości zużywanego plastiku w latach 2019-2020 o około 15-20 ton. Cieszymy się, że e-commerce rośnie w siłę, a wdrażane przez nas rozwiązania umożliwiają nam ograniczenie ilości generowanych odpadów przy równoczesnym rozwoju firmy. Jako dostawcy musimy zrobić wszystko, aby nasza działalność nie wpływała negatywnie na środowisko, czego zresztą coraz częściej wymagają od nas konsumenci, których świadomość ekologiczna wzrasta – mówi Anna Wodzyńska-Szklanko, ze sklepu Bee.pl.
Firma promuje również świadome podejście do środowiska wśród swoich konsumentów. W asortymencie, oprócz szerokiego wyboru zdrowej żywności i naturalnych kosmetyków, znajdują się też ekologiczne produkty pod marką własną Bee.pl.
– Wszystko co produkujemy sami lub przy współpracy innych marek jest ukierunkowane na ochronę środowiska. W sprzedaży dostępne są m.in. lniane torby na zakupy czy szklane butelki na wodę do wielokrotnego użytku. Dodatkowo posiadamy też linię naturalnych preparatów do pielęgnacji ciała, którą niebawem powiększymy o kolejny produkt – dopowiada Wodzyńska-Szklanko.