Inwazyjne gatunki obce w Polsce
Gatunkiem obcym określany jest ten, który na skutek działania ludzi został wyprowadzony poza obszar swojego naturalnego występowania. Z kolei o inwazjach biologicznych obcych gatunków mówimy jako o jednym z aktualnie największych zagrożeń dla światowej przyrody.
Kot domowy gatunkiem inwazyjnym – co to oznacza?
Na tę – wydawałoby się – egzotyczną listę trafił również gatunek Kot domowy, któremu przypisano status „inwazyjny gatunek obcy”. Zatem bezpańskie koty wędrujące po ulicach nie będą już w Polsce czymś naturalnym i zupełnie normalnym. Rośliny lub zwierzęta określone jako inwazyjne należy unieszkodliwiać/uśmiercać. Można je jednak przetrzymywać w warunkach domowych.
Co powinni zrobić właściciele kotów?
Właściciele posiadający zezwolenie na przetrzymywanie gatunku obcego, powinni stosowne pozwolenie uzyskać ponownie, do 19 grudnia 2022 roku. Mogą oni także zwierzę takie (czyli w tym przypadku kota) przekazać innej osobie, która takie zezwolenie posiada bądź do azylu dla zwierząt. Ostatnim krokiem, który można poczynić, jest uśmiercenie zwierzęcia przez lekarza weterynarii.
Z kolei właściciele, którzy nie posiadają zezwolenia na przetrzymywanie jako zwierzęcia domowego gatunku z listy inwazyjnych gatunków obcych – czyli aktualnie również właściciele kotów – muszą złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i transport zwierzęcia. Innym rozwiązaniem ponownie jest łamiące serce miłośnikom kotów – uśmiercenie zwierzęcia przez weterynarza.
Naruszenie przepisów dotyczących inwazyjnych gatunków obcych może skutkować obciążeniem administracyjną karą pieniężną, której wysokość może dochodzić aż do 1 mln złotych. Nietrzymanie się zasad odnośnie tych gatunków uznane może być za przestępstwo lub wykroczenie.
Baza gatunków obcych w Polsce – PAN
Od lat Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk prowadzi bazę gatunków obcych w Polsce. Znajdują się w niej różnego rodzaju zwierzęta, które na podstawie naukowych źródeł uznane mogą zostać za naturalne dla danego środowiska, czy też nie. Bowiem gatunki sprowadzone na pewien teren przez człowieka stanowią istotne zagrożenie dla wymierania współczesnych gatunków zwierząt, roślin oraz grzybów.
Obecnie baza ta prowadzona przez Instytut Ochrony Przyrody PAN zawiera 1787 gatunków obcych roślin, grzybów i zwierząt. Lista gatunków obcych w Polsce opiera się na publikacjach naukowych. Włącza się do niej m.in. gatunki uciekające z hodowli bądź gatunki obce, dostające się do Polski wraz z importowanymi towarami (nierzadko przypadkowo).