Zimą potrzeby skóry są nieco inne niż w pozostałych porach roku. Warto zmienić zazwyczaj stosowane kremy na nieco tłustsze, skórze zagrażają bowiem: wiatr, mróz i śnieg, a także ogrzewanie w domach. Ponadto mimo chmur, nadal dociera do nas promieniowanie UVA, przyspieszające starzenie się skóry.
Co wchodzi w skład dobrego kremu na zimę?
Kosmetyki powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i typu cery. Najgorzej zimę znosi skóra sucha, wrażliwa i naczynkowa. Lepiej ogranicz peelingi, zwłaszcza mechaniczne. Zmień preparat myjący na delikatny, o neutralnym pH, bez granulek złuszczających. Najlepsze są kremy nawilżające i natłuszczające w jednym. Jednak uważaj, bo zbyt gęsty i zbyt tłusty krem może spowodować uwięzienie martwych komórek, przez co cera będzie wyglądać na starszą i bardziej zmęczoną. W składzie szukaj olejków roślinnych (np. z wiesiołka, migdałów, awokado, oliwy), wosków, masła karite i kakaowego.
Sprawdź: Jak dbać o cerę zimą? Sposoby na pielęgnację skóry przy minusowych temperaturach
Również podkład i puder mogą spełniać funkcję ochronną. Ważne aby nie wysuszały cery, nie podkreślały łuszczącej się skóry i zawierały substancje nawilżające. Jeśli jednak nie przepadasz za podkładami i nie używasz ich na co dzień, nie zmuszaj się do nich. Wystarczą ci dobre kremy z filtrem SPF i PPD.
W zimę cierpi nie tylko skóra twarzy
Należy dbać o cerę, ale również o skórę na dłoniach i ustach. Źle pielęgnowane potrafią nawet pękać i krwawić. Odpowiednie będą masło karite i wosk pszczeli, witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Zamiast błyszczyku lub szminki lepiej nakładać tłustszą pomadkę ochronną. Dzięki niej naskórek nie będzie tracił wody. Zawsze miej przy sobie krem do rąk i często smaruj nim dłonie. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki ze Skandynawii, ponieważ są silne i bardzo profesjonalne dzięki panującemu tam klimatowi.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail