Piwonie to królowe wiosennych ogrodów, zachwycające swoimi ogromnymi, pachnącymi kwiatami. Aby cieszyć się ich pięknem każdego roku, warto poświęcić im trochę uwagi i zapewnić odpowiednią pielęgnację przez cały sezon. Wiosna to kluczowy okres dla piwonii, kiedy budzą się do życia po zimowym spoczynku i przygotowują do kwitnienia, warto wtedy zadbać o odpowiednie nawożenie.
Dlaczego piwonie nie kwitną? Zasady pielęgnacji, dzięki którym piwonia zakwitnie
Piwonie zazwyczaj nie kwitną w pierwszym roku (choć nie jest to regułą), po posadzeniu, zdarza się, że podobnie zachowują się także i w drugim roku. Jednak jeśli nie zakwitną także w trzecim, trzeba zastanowić się, czy nie popełniliśmy błędu związanego z wyborem stanowiska oraz samym sadzeniu rośliny. Piwonia jest rośliną, która lubi ciepło i słońce. Jeśli posadzimy ja na zacienionym stanowisku, efektem może być brak kwitnienia. Jednym z najczęstszych błędów jest jednak sposób sadzenia tej rośliny. Jeśli piwonia nie kwitnie mimo słonecznego stanowiska i wspomagania jej różnego rodzaju odżywkami, przyczyną może być zbyt głębokie umieszczenie jej w ziemi. Piwonie powinno się sadzić płytko. Ponadto krzewy mają tendencje do rozrastania się, więc nie mogą być posadzone zbyt blisko siebie. Roślina musi mieć przestrzeń. Piwonia dobrze rośnie i wydaje mnóstwo kwiatów, jeśli jest posadzona w lekko kwaśnej i zwartej glebie. Jesienią dobrze jest zasilić rośliny obornikiem. Z kolei koniec lata, to dobry czas na przesadzenie piwonii, które nie kwitną. Przesadzamy je oraz sadzimy w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Jeśli zrobimy to później, musimy liczyć się z tym, że późniejsze może być także kwitnienie w przyszłym roku. Ważne jednak by umieścić bulwy w ziemi na długo przed przymrozkami. Rośliny muszą się dobrze ukorzenić, żeby wzmocnić się, zanim chwyci mróz. Według bardziej przesądnych ogrodników piwonie muszą być posadzone 1 września, dzięki temu będą obficie kwitły. Gdy data nie zostanie zachowana, istnieje ryzyko, że na kwiaty trzeba będzie czekać kilka lat. Tyle, jeśli chodzi o przesądy. Nie wolno jednak zapominać o tym, że w gorące dni, peonie sadzimy wieczorem.
Domowy nawóz na kwitnienie piwonii. Przydadzą się drożdże
Domowy nawóz z drożdży może być pomocny, kiedy chcesz zmobilizować piwonie do kwitnienia piwonii. Drożdże zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, aminokwasy i mikroelementy, które stymulują wzrost i kwitnienie roślin. Dodatkowo drożdże poprawiają strukturę gleby i zwiększają jej aktywność biologiczną. Nawóz łatwo przygotować wystarczy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Taką miksturę zostawiamy na godzinę. Następnie rozcieńczamy roztwór wodą w stosunku 1:10 (1 litr roztworu drożdżowego na 10 litrów wody). Podlewamy piwonie roztworem drożdżowym raz na 2-3 tygodnie w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia.
ZOBACZ TEŻ: Kiedy przycinać piwonie? Zrób to w tym terminie, a piwonie obsypią się kwiatami w kolejnym sezonie

- Kasia Wajs, 40 lat: Życie z mężem-marynarzem – o samotności, która uczy szczęścia. Nauczycielki Życia
- Joanna, 71 lat: Życie w rytmie własnej dynamiki – o ryzyku, zachwycie i sztuce codzienności. Nauczycielki Życia
- Dorota, 42 lata: Jak pogodzić serce i rozum w poszukiwaniu szczęścia. Nauczycielki Życia
- Kaja Prusinowska, 53 lata: Życie jak spektakl – teatr, podróże, dzieciństwo i buntownicza dusza. Nauczycieki Życia
- Alicja Stolarczyk (Alicja na Sardynii), 51 lat: Ciesz się DROBNYMI CHWILAMI. Najważniejsza jest EKSCYTACJA z życia. Nauczycielki Życia
- Iza Wojnowska, 46 lat: Nie przejmuj się PORAŻKAMI. Twoje doświadczenia KSZTAŁTUJĄ twoją OSOBOWOŚĆ. Nauczycielki Życia
- Kasia Nojek, 60 lat – UWIERZ w siebie. Dowiedz się CZEGO CHCESZ i podążaj WYBRANĄ ŚCIEŻKĄ. Nauczycielki Życia
- Agnieszka Bolikowska, 47 lat - Idź WŁASNĄ ŚCIEŻKĄ i znajduj szczęście w codzienności - nie na ekranach. Nauczycielki Życia
- Magda Kulińska, 48 lat – JESTEŚ WAŻNA. Twoje myśli, ciało, potrzeby i marzenia mają znaczenie. Nauczycielki życia
- Justyna Ciećwierz, 54 lata – POZNAJ siebie i żyj w ZGODZIE ze sobą. Nauczycielki życia
- Joanna Senyszyn, 76 lat – Życiorys zamiast CV. Nauczycielki życia
- Tatiana Cichocka, 57 lat: Zapominamy CZUĆ. A to nasz życiowy kierunkowskaz! Nauczycielki Życia
- Renata, 49 lat – Szukaj SPEŁNIENIA i zostaw przeszłość za sobą. Nauczycielki życia
- Aniszka, 52 lata: Pokochaj SIEBIE i nie bój się brać tego, co podsuwa życie. Nauczycielki życia
- Dorota, 41 lat – Bądź dla siebie PRIORYTETEM. Nauczycielki życia
- Agnieszka Pietruszka, 56 lat - Trzeba się od siebie ODCZEPIĆ. Nauczycielki życia
- Jola Rydkodym, 65 lat – UDA SIĘ, jeśli pozwolisz. Nauczycielki życia
- Marysia, 49 lat – Śpiewać naprawdę może KAŻDY. Nauczycielki życia
- Ewa, 42 lata – bez A PO CO CI TO?! Nauczycielki życia
- Maja Skoczek, 65 lat – przez życie do marzeń. Nauczycielki życia