Tłusty czwartek 2024. Przepis na idealne faworki
Faworki to słodka, polska tradycja, która co roku zyskuje nowych fanów. Nic w tym dziwnego, kto bowiem może się oprzeć chrypiącym słodkością. Przepis na faworki najczęściej przekazywany jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie i sięga się po niego w okresie karnawału. Jeżeli wierzyć legendzie, to faworki powstały całkowicie przypadkiem. Pewien cukiernik przygotowując pączki przez pomyłkę wrzucił do gorącego oleju wąski pasek ciasta. Podczas smażenia ciasto skręciło się w warkocz, a cukiernik nie chcąc marnować jedzenie wyłowił go i posypał cukrem pudrem. Tak powstał faworek. Sekretem idealnych faworków jest oczywiście ciasto.
Zobacz także: W połowie stycznia robię to z gwiazdą betlejemską. W ten sposób na wiosnę wypuszcza nowe liście. Wilczomlecz po świętach
Ciasto na faworki to przede wszystkim mąka i żółtka. Niektórzy dodają także spirytus albo ocet, dzięki czemu ciasto ma być bardziej kruche. Aby dodać faworkom kremowości możesz do przepisu dołożyć także śmietanę. Tradycyjne, polskie faworki powinny być smażone w głębokim tłuszczu - najlepiej na smalcu.
Kucharka zdradziła mi sekretny sposób na faworki. Dzięki temu zawsze są mega chrupiące
Jednym z sekretów kucharzy podczas przygotowywania faworków jest piwo. Dodaje się je zamiast spirytusu. Piwo sprawia, że faworki wychodzą bardziej pulchne i mają więcej charakterystycznych bąbli na powierzchni ciasta. Są kruche i rozpływają się w ustach. Odkąd zaczęłam stosować ten trik, to moje faworki zawsze zjadane są z przyjemnością. Na 0,5 kg mąki dodaję około 500 ml piwa pszenicznego i zagniatam tradycyjnie ciasto z żółtkami jajka oraz cukrem i masłem.