Kupujemy nowe okna

i

Autor: Shutterstock

Super Dom. Kupujemy nowe okna

2015-09-21 4:00

Przez nieszczelne i złej jakości okna może uciekać nawet 20 proc. ciepła. To już ostatni dzwonek na wymianę okien, jeśli nie chcemy przepłacać za ogrzewanie!

Gdy zastanawiamy się, jakie okna kupić, stawiamy sobie przede wszystkim pytanie - drewniane czy plastikowe? Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Okna drewniane są trwałe, mają piękne ramy i nieco lepiej chronią przed zimnem. Za to okna plastikowe nie wymagają kosztownych renowacji, również są trwałe i sporo tańsze.

Drewniane czy plastikowe

Okna plastikowe nie są podatne na wypaczanie, ponieważ materiał, z którego są wykonane, nie wchłania wilgoci. Trochę inaczej może być z niewłaściwie zabezpieczonym drewnem. Pod wpływem wilgoci drewniane okna mogą zmieniać kształt.

W przypadku okien drewnianych bardzo ważna jest renowacja. Warto ją robić raz na około 5 lat. Wypełniamy wówczas ubytki w drewnie i lakierujemy. Takie zabiegi sprawią, że okna drewniane będą mogły być używane przez kilkadziesiąt lat. Okna plastikowe nie są aż tak trwałe. Je również trzeba systematycznie czyścić i wymieniać w nich uszczelki. Te zabiegi zagwarantują im dobry wygląd i funkcjonalność na długo.

Dobre, bo energooszczędne

Jeśli chcemy oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a nasz blok czy dom został już ocieplony, warto kupić okna energooszczędne. Najważniejszym wskaźnikiem informującym o energooszczędności okna jest współczynnik przenikania ciepła przez okno Uw. Określa on ilość ciepła, jaka tamtędy ucieka z domu.

W standardowych oknach dopuszcza się Uw wynoszące nawet 1,7-1,8 W/m2K, natomiast zgodnie z wytycznymi specjalistów do domów energooszczędnych powinniśmy wybierać takie, których Uw wynosi mniej niż 1,2 W/m2K.

Na wartość Uw (całego okna) wpływa współczynnik przenikania ciepła przez szyby Ug oraz współczynnik przenikania ciepła przez ramy okna Uf. Kupując okna, powinniśmy zwrócić uwagę, ile wynosi współczynnik Uw całego okna, a nie tylko np. dla szyby.

Liczy się dobra konstrukcja

Przyjrzyjmy się budowie okna: w jakie szyby jest wyposażone oraz jak wyglądają jego ramy.

Konstrukcja ram okien energooszczędnych zależy od rodzaju materiału, z jakiego są zrobione. Ramy plastikowe mają wielokomorowe profile, często wypełnione dodatkowym rdzeniem izolacyjnym. W energooszczędnych oknach drewnianych charakterystyczną cechą jest szeroka rama (ucieka przez nią mało ciepła), w której bez problemu można osadzić szeroki zestaw szybowy. W ciepłych ramach drewnianych również umieszczane są przekładki izolacyjne. Energooszczędne okna powinny być też wyposażone w liczne uszczelki wysokiej jakości.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają