Kurort na wyspach

2008-09-06 9:00

Świnoujście ma szczęście. Plaża w zatoce północnej części miasta nie tylko jest największa w Polsce (w najszerszych miejscach ma 100 metrów), ale co roku jej przybywa. Dzięki położeniu w zakolu i prądom wody - kilkadziesiąt centymetrów rocznie.

Ta plaża jest też wyjątkowo czysta. Wzdłuż nabrzeża stoją niebieskie kosze na śmieci, przy wejściach pojemniki do segregowania papieru, plastiku, metalu. Centralne wejście na plażę, przy tzw. Słodkim Centrum, jest przystosowane dla niepełnosprawnych i dziecięcych wózków. W pobliżu wejść ustawiono toalety. Dzięki tym wszystkim zabiegom nad świnoujską plażą powiewa Błękitna Flaga. To certyfikat przyznawany przez międzynarodowe jury kąpieliskom spełniającym normy czystości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Padł rekord

Woda jest tu wyjątkowo ciepła. W zeszłym roku padł rekord - 27 st. C -mówią ratownicy na plaży. Czysta woda i piasek to niejedyne zalety plaży nad ujściem Świny. W pasie wydm wybudowano spacerową ścieżkę. Stoją przy niej ławeczki, wieczorem palą się latarnie. Na piasku są wypożyczalnie sprzętu plażowego. Najbardziej malowniczym elementem świnoujskiej plaży są białe i brązowe kosze plażowe. Rozrywkę na plaży zapewniają dzieciom zjeżdżalnia i dmuchany zamek.

Promenada na wyspach

Malowniczość Świnoujścia podkreśla jego położenie na 44 wyspach. Do centrum miasta i do części uzdrowiskowej, czyli na wyspę Uznam, można dostać się tylko promem. Miasto ma połączenie promowe z Danią i Szwecją.ĘĘ

Dzielnica nadmorska z ciągnącą się wzdłuż wybrzeża promenadą przypomina Ęśródziemnomorskie kurorty. Zapełniają ją secesyjne pałacyki, w których zainstalowane są sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, hotele, restauracje, kawiarnie, puby. ĘSymbolem miasta jest wysunięty w morze Wiatrak (Stawa Młyny). W kawiarenkach znajdujących się przy trzech głównych wejściach na plażę można wpaść na gofra z bitą śmietaną i owocami, hot doga, frytki, zapiekanki, lody, ciasta, kawę, piwo. W porze obiadowej zapełniają się smażalnie ryb. W menu są smażone tradycyjnie w panierce i na oleju, z frytkami i surówką. Są też ryby marynowane, pieczone, wędzone.

Dzieci na bungee

Na nadmorskim deptaku ustawiono stojaki na rowery ozdobione zdjęciami dawnego Świnoujścia. Wzdłuż ulic wytyczone są ścieżki rowerowe.

Ale po promenadzie jeździć na rowerach nie można. To miejsce zarezerwowane dla spacerowiczów. Są też rozrywki dla dzieci - wypożyczalnie gokartów, elektryczne samochodziki, bungee, drewniany małpi gaj z wiszącymi pomostami i huśtawkami. Przy jednym końcu deptaka mieści się kryta pływalnia, przy drugim czynne cały sezon oceanarium, w którym obejrzeć można nawet rekiny, kraby mangrowe i żółwie. W muszli koncertowej na promenadzie organizowane są występy zespołów folklorystycznych, kabaretów.

Jest drogo

Świnoujście przeżywa boom budowlany. Wzdłuż plaży powstaje coraz więcej apartamentowców, ekskluzywnych hoteli, pensjonatów. Mieszkania i lokale użytkowe kupują tu nie tylko Polacy, ale także Skandynawowie, Niemcy, Amerykanie, Kanadyjczycy. W 2007 roku po Warszawie i Krakowie to właśnie w Świnoujściu cudzoziemcy kupowali najwięcej mieszkań.

Na ogromnej plaży i szerokiej promenadzie nadmorskiej jest jednak tyle przestrzeni, że nie czuje się ścisku. Mimo wielu atrakcji i lokali jest cicho i kameralnie. Najwięcej jest turystów z południa kraju, skąd jest dobre połączenie kolejowe, ale Świnoujście jest także ulubionym miejscem turystów z Niemiec, ze Szwecji, Danii.

Parę lat temu gości z zagranicy było więcej - mówi menedżer ośrodka wypoczynkowo-sanatoryjnego Sobótka. Teraz wypoczynek na świnoujskiej plaży nie jest już dla nich tak tani. Ceny to chyba jedyna wada Świnoujścia.

Rowerem, kajakiem, na piechotę

Sezon w Świnoujściu trwa długo, od maja do listopada. Między innymi dlatego, że nawet kiedy nie ma pogody na plażowanie, można tu ciekawie spędzać czas. Jest mnóstwo tras rowerowych, można popływać kajakiem, wejść na najwyższą w Europie latarnię morską, wybrać się na wycieczkę do rezerwatu ptaków na wyspie Karsibór, w rejs do Szwecji, Danii lub Niemiec. Warto zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa Morskiego, zobaczyć zabytki militarne, zwłaszcza forty (Gerharda, Anioła, Wschodni). Czas umilają urlopowiczom imprezy plenerowe, zabawy, konkursy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają