Chryzantemy na pierwszego listopada to już standard na polskich cmentarzach. Jednak to niejedyne żywe kwiaty, z których można zrobić stroik na nagrobek. Jesienią i zimą także można dekorować groby naszych bliskich. Choć sztuczne kwiaty wydają się najtańszą i najprostszą opcją to jeśli możemy sobie pozwolić na żywe rośliny warto wybrać takie, które dłużej postoją w doniczkach. W przypadku stroików trzeba liczyć się z tym, że ich trwałość, przy dobrych warunkach pogodowych (bez deszczu i mrozu), to około 14 dni.
Jakie kwiaty na cmentarz jesienią? Te rośliny w doniczkach długo postoją i ozdobią nagrobki
Jesienią ozdabiamy groby naszych bliskich głównie donicami w których rosną chryzantemy. To kwiaty, które od lat kojarzą się z 1 listopada na polskich cmentarzach. Jednak po chryzantemy można sięgnąć znacznie wcześniej. Rośliny kwitną także w październiku, a odpowiednio pielęgnowane wytrzymają do dnia Wszystkich Świętych. Kolejna rośliną, która świetnie sprawdzi się jako ozdoba na cmentarzu jest wrzos. Krzewinka w doniczce może przetrwać nawet do pierwszych przymrozków. Jesienią warto udekorować nagrobki także marcinkami, które charakteryzują się białymi i różowymi kwiatami. Pięknie będą prezentowały się także dalie.
Jak zrobić stroik na cmentarz? Te kwiaty będą pięknie wyglądały
Stroiki ze sztucznych kwiatów są znacznie trwalsze jednak od czasu do czasu warto zrobić stroik z żywych kwiatów. Wrzosy, chryzantemy, róże oraz iglaki (najlepiej sprawdzą się gałązki jodły), czy bukszpany będą się ładnie prezentowały w promieniach jesiennego słońca. Przy tworzeniu kompozycji trzeba pamiętać o tym, żeby rośliny były, jak najświeższe, najlepiej ścięte tego samego dnia. Przyda się także specjalny floret do świeżych kwiatów. Jeśli chcemy, by stroik był pionowy, kwiaty wbijamy we floret od góry, jeśli rozłożysty – gałązki iglaków wbijamy dookoła, środek zostawiamy na kwiaty. W pozostałe miejsca wtykamy rożnego rodzaju listki, trawy, drobniejsze kwiatki np. wrzosy oraz wstążki.