Krwawnica pospolita, piękna alternatywa dla wrzosów

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Kwiaty podobne do wrzosów ale dłużej kwitną i są znacznie odporniejsze. Posadź jesienią i ciesz się wspaniałym ogrodem

2023-08-22 12:33

Krwawnica pospolita przypomina kwiaty wrzosów, choć jej urokiem możemy cieszyć się znacznie dłużej. Różowo-fioletowe kwiaty pojawiają się już w lipcu i kwitną do jesieni. Jeśli szukasz alternatywy dla wrzosów, to ta roślina będzie strzałem w dziesiątkę. Jest łatwa w uprawie, całkowicie mrozoodporna, mocno się rozrasta i można ją sadzić wiosną oraz jesienią. Jak o nią dbać?

Kwiaty są podobne do wrzosów. Fioletowo-różowe zebrane w kłosy rosną jednak zdecydowanie wyżej i dłużej kwitną. W odpowiednich warunkach krwawnica pospolita mocno się rozrasta, tworząc piękne kępy przyciągające motyle, przez co ogród wygląda jak z bajki.

Jak długo kwitnie krwawnica pospolita? Wszystko zależy od odmiany

Krwawnica pospolita zakwita już w lipcu i zazwyczaj cieszy oko przez całe lato. Jednak są takie odmiany, które z powiedzeniem kwitną do jesieni. Do takich zaliczamy odmianę „Robert” – o różowo-czerwonych kwiatach. Natomiast odmiany „Blush”- o jasnoróżowych kwiatach oraz „Red Hybrid' – odmiana o czerwono-fioletowych kwiatach kwitną do września.

Jak szybko rośnie krwawnica pospolita i jak o nią dbać? Pamiętaj o podlewaniu

Krwawnica pospolita rośnie powoli, jednak warto uzbroić się w cierpliwość. Kiedy kwitnie, wygląda zjawiskowo. Krwawnica doskonale udaje się w podmokłych terenach, ale przy dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym przetrwa także kilka dni suszy. Roślina doskonale rośnie w żyznej, wilgotnej lub umiarkowanie wilgotnej glebie, zasobnej w składniki. Nie lubi natomiast lekkiego, kamienistego i piaszczystego podłoża. Najlepiej rośnie w słonecznym miejscu, ewentualnie lekko osłoniętym. Źle znosi cień i półcień. Kwiaty uprawiane na terenach podmokłych i wilgotnych z oczywistych powodów nie wymagają podlewania. Jednak posadzone na innych glebach już tak. Brak obfitego podlewania skutkuje usychaniem kwiatów szczególnie w przypadku młodych roślin.

Kiedy i jak sadzić krwawnice pospolite? Są dwa terminy

Krwawnica pospolita jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Nie trzeba jej okrywać na zimę. Kwiaty są także odporne na choroby i szkodniki. Wszystkie odmiany krwawnic można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Średnia odległość sadzenia wynosi 40 cm. Niskie odmiany sadzi się trochę gęściej.

Na co pomaga krwawnica pospolita? Zastosowanie w ziołolecznictwie

Krwawnica pospolita jest ozdobą ogrodów. Kwiaty pięknie wyglądają także w bukietach, jednak ta roślina ma zastosowanie także w ziołolecznictwie. Ziele ma właściwości ściągające, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Rozszerza naczynia krwionośne. Krwawnica jest wykorzystywana także w kosmetyce. Roślina jest pomocna w leczeniu nadmiernego przetłuszczania się włosów, łupieżu, trądziku, atopowego zapaleniu skóry, owrzodzeń i aft.

ZOBACZ TEŻ: Słowianie wierzyli, że w kwiatach zaklęto dusze grzeszników. Czy wrzosy w domu przynoszą pecha? Sprawdź popularne przesądy

Sonda
Wrzos czy krwawnica pospolita? Który kwiat jest ładniejszy?
Słynne na całą Europę, największe w Polsce wrzosowiska Kłomińskie zaczynają kwitnąć, najpiękniejsze będą we wrześniu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają