Leczenie raka: Większe szanse na wyleczenie i przeżycie

2014-05-19 4:00

Każdy ma prawo do uzyskania wyczerpujących informacji o stanie swego zdrowia oraz do bycia zaangażowanym w proces leczenia, do optymalnego i niezwłocznego dostępu do stosownej opieki specjalistycznej, opartej na badaniach i innowacji oraz do opieki w ramach systemu ochrony zdrowia, która ma gwarantować poprawę stanu zdrowia, rehabilitację i najlepszą jakość życia. To cytat z Europejskiej karty praw pacjenta onkologicznego. Brzmi wspaniale. Tyle że dla Polaków niewiarygodnie.

W naszym kraju dostęp do specjalistycznej opieki specjalistycznej mierzy się w... miesiącach, a nawet i latach. Jest jednak szansa, że coś się na lepsze zmieni. Taką nadzieję ma Szymon Chrostowski, założyciel Fundacji Wygrajmy Zdrowie, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Bilans zdrowia dla seniora

Pacjent onkologiczny wymaga szczególnej troski od momentu postawienia diagnozy. Zwykle traktowany jest jednak przedmiotowo. Nie wie, jakie ma prawa i o co może walczyć. Jako Koalicja od lat zabiegaliśmy o zmiany w polskiej onkologii, ale bezskutecznie. Przełom nastąpił w lutym tego roku, kiedy to rząd przedstawił koncepcję planowanych zmian w onkologii, z uwzględnieniem naszych propozycji - mówi Szymon Chrostowski. - Zostało to ujęte w dokumencie "Strategia dla polskiej onkologii na lata 2016-2025 z perspektywy pacjenta onkologicznego".

Jedną z propozycji jest już funkcjonujący portal Onkomapa, który pokazuje, jak działają placówki onkologiczne w kraju. Cieszy się ogromnym powodzeniem pacjentów. Kolejny pomysł to wprowadzenie karty ryzyka nowotworowego pacjenta po 65. roku życia i wprowadzenie wizyt w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jako obowiązkowego bilansu medycznego dla osób powyżej 65. roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że osoby po 60. roku życia chorują na nowotwory 10 razy częściej niż osoby w wieku 20-40 lat. Dlatego też wymagają szczególnej profilaktyki.

Edukacja na przykładzie

W strategii jest też mowa o wprowadzeniu do szkół zajęć poświęconych zdrowiu, m.in. nowotworom. Niech to będzie np. godzina zdrowia. Edukatorami mogliby zostać magistrowie zdrowia publicznego, a do programu edukacji mogliby się włączyć pacjenci onkologiczni, opowiadając historie z własnego życia. Kobieta, która walczy z rakiem płuc, nowotworem nikotynozależnym, być może odstraszy od palenia papierosów niejedną dziewczynę, która zaczyna popalać.

W dokumencie zwraca się uwagę na konieczność współpracy onkologów z geriatrami, na zwiększenie liczby onkologów i pielęgniarek onkologicznych. (W Polsce na 1 mln mieszkańców przypada 10 onkologów, a np. we Włoszech - 45). Brakuje też pomocy psychoonkologicznej dla chorych. Na jeden oddział onkologiczny przypada u nas 1/4 etatu psychologa. Więcej jest, w porównaniu z ubiegłymi latami, fizjoterapeutów, ale oni pracują głównie w prywatnych placówkach.

Powołanie Centralnego Ośrodka Onkologicznej Diagnostyki Genetycznej i powołanie wojewódzkiej sieci laboratoriów biologii molekularnej, co zapewniłoby lepszy dostęp pacjentów do indywidualnych terapii celowanych, to kolejne propozycje uwzględnione w strategii.

Zobacz: "Policzmy się!" Nowa kampania wspierająca walkę z rakiem

Życie zweryfikuje

Gdyby wszystkie te propozycje zostały zrealizowane, życie pacjentów onkologicznych z pewnością stałoby się lepsze i dłuższe. Czy jednak tak wspaniale brzmiące rozwiązania nie pozostaną, jak to już nieraz bywało, jedynie na papierze?

Ten dokument powstał z porozumienia kilku stron - rządu, służby zdrowia i przede wszystkim nas, pacjentów. Powinien więc mieć dużą moc. Przynajmniej ja w to wierzę - mówi Szymon Chrostowski.

Szymon chrostowski, założyciel Fundacji wygrajmy zdrowie: Założyliśmy portal dla chorych

Pacjent onkologiczny wymaga szczególnej troski już od momentu postawienia diagnozy. Dlatego założyliśmy portal Onkomapa. Pokazuje on, w jaki sposób działają placówki onkologiczne w naszym kraju. To jedna z wielu naszych aktywności, ale szczególnie ważna, bo cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób chorujących na nowotwory.

Wiadomości Se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają