kobieta, mężczyzna, para, związek

i

Autor: East News

Lęk przed bliskością - sprawdź, czy go doświadczasz!

2016-04-22 22:00

Lęk przed bliskością często jest nieuświadomionym problemem wielu par. To właśnie przez niego ciężko zbudować trwałe i satysfakcjonujące związki! Często też lęk przed bliskością jest przyczyną tworzenia toksycznych relacji. Sprawdź, czy ten problem dotyczy ciebie lub twojego partnera.

Lęk przed bliskością wiąże się z lękiem przed odrzuceniem. Osoby, które go odczuwają (świadomie lub nie) nie są w stanie zbudować trwałych i satysfakcjonujących relacji bez wsparcia, pomocy i pracy nad sobą. Obawy mogą bowiem objawiać się w różny sposób, prowadząc do kryzysu w relacji, a nawet do całkowitego jej zakończenia. Jeśli więc zauważyłaś, że wszystkie twoje związki wyglądają tak samo lub kończą się w ten sam sposób, to być może cierpisz na nieuświadomiony lęk przed bliskością i odrzuceniem. Problem może dotyczyć też twojego partnera. Zwróć więc uwagę na konkretne sygnały. Oto najczęstsze zachowania, które mogą świadczyć o lęku przed bliskością.

1. Zwątpienie - brak wiary w siebie i swoją wartość. Jeśli wątpisz, że podobasz się partnerowi, w jego uczucia, to ważny sygnał, że masz problem z poczuciem własnej wartości, który często wiąże się z lękiem przed bliskością i odrzuceniem. W związku dostosowujesz się do partnera, a gdy jesteś sama, czujesz się bezwartościowa.

2. Obwinianie - uważasz, że wszystkie kryzys w związku są z winy partnera. Nie przyjmujesz do wiadomości, że również jesteś za nie odpowiedzialna. Gdybyś to zrobiła, musiałabyś przyznać, że konieczna jest praca nad sobą i określenie źródła problemu.

3. Projektowanie - przypisujesz partnerowi negatywne cechy ludzi, którzy kiedyś cię zranili. Nie wierzysz w jego dobre intencje. Myślisz, że chce cię skrzywdzić tak samo, jak inni partnerzy/rodzice.

4. Zdradzanie - jest formą ucieczki przed prawdziwą bliskością i intymnością. Chodzi bowiem o sam seks, bez uczuć i przywiązania, które wydają ci się groźne.

5. Osamotnienie - całkowita ucieczka od związków, z którymi kojarzy ci się wyłącznie ból i cierpienie. Boisz się zbliżyć do kogoś, boisz się być odrzucona, więc wolisz być sama. To jest najbezpieczniejsze.

Zobacz: Walczysz o uratowanie związku? TEGO nie rób!

Przeczytaj też: 12 oznak wypalenia miłości. Sprawdź, czy to koniec waszego związku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki