Leki  bez  recepty prawdy  i  mity

i

Autor: Shutterstock

Leki bez recepty: prawdy i mity

2015-11-07 3:00

Jesień to czas przeziębień! Większość z nas, nim trafi do lekarza, próbuje uporać się z nimi samodzielnie. Zanim sięgniesz po leki bez recepty, zapoznaj się z mitami i prawdami ich dotyczącymi

PRAWDY

Najważniejsza jest substancja aktywna. Nazwa substancji aktywnej, którą zawiera lek, znajduje się na opakowaniu i ulotce. Czasami jednak pod różnymi nazwami leków kryje się ta sama substancja aktywna, np. paracetamol jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych oraz na przeziębienie. Trzeba więc czytać ulotki i bezwzględnie stosować się do zalecanych dawek substancji. W przypadku wątpliwości co do działania czy dawkowania określonej substancji aktywnej należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Z aptek i sklepów tak samo bezpieczne

Leki bez recepty, które kupujemy w sklepach ogólnodostępnych czy na stacjach benzynowych, zawierają tylko te substancje, które są dopuszczone do sprzedaży poza aptekami. Często sprzedawane są w mniejszych opakowaniach i dawkach. W takich miejscach kupujemy leki tylko w sytuacjach nagłych lub wtedy, kiedy nie ma w pobliżu czynnej apteki. Zanim lek bez recepty zostanie dopuszczony do sprzedaży, gdzie indziej musi być sprzedawany minimum 5 lat w aptekach. Po to, by można było zebrać i zweryfikować informacje o bezpieczeństwie jego stosowania.

Powinno się brać tylko znane leki bez recepty

Nie należy eksperymentować z lekami bez recepty. Jeśli ból czy gorączka dopadnie nas nagle, a w pobliżu nie ma otwartej apteki i musimy kupić lek w sklepie czy na stacji benzynowej, decydujmy się na preparat, który wcześniej stosowaliśmy i który znamy. Za każdym razem należy zapoznać się z ulotką, a następnie przestrzegać zalecanego dawkowania.

Źle przechowywane i przeterminowanemogą być niebezpieczne

Jeśli leki nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach, mogą stracić skuteczność, a nawet zaszkodzić. Wybierając miejsce na domową apteczkę, pamiętaj, aby nie było ono zbyt ciepłe i wilgotne. Ważne też, aby nie przechowywać leków na słońcu. Najczęściej stosowane leki, takie jak tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, możemy bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej w wydzielonym specjalnym chłodnym, suchym i niedostępnym dla dzieci miejscu.

MITY

Leki i suplementy to to samo Suplementy jedynie uzupełniają dietę i są środkami spożywczymi. Leki bez recepty mają udowodnione działanie lecznicze. Przechodzą tak samo wymagającą procedurę rejestracyjną jak leki na receptę. Bazują na starannie wyselekcjonowanych substancjach aktywnych, najczęściej o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Udowodniono, że zażywanie ich samodzielnie przynosi korzyści. A ryzyko ich stosowania nie jest wielkie.

Można stosować jak długo się chce

Bez konsultacji z lekarzem nie można stosować leków bez recepty dłużej niż okres wskazany na ulotce. Jeżeli mimo zażywania leku przez 3 do 5 dni nasz stan się nie poprawia, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Można wyrzucać do zwykłego kosza

Leki bez recepty podobnie jak te na receptę zawierają substancje aktywne, które uwalniając się przez długi okres, mogą zanieczyszczać ziemię, wodę i powietrze. Przeterminowanych leków nie powinieneś wyrzucać do kosza, lecz oddać je w aptece, która odpowiednio je zutylizuje. Sprawdzaj co kilka miesięcy zawartość swojej apteczki, kontroluj termin ważności.

Przechowywanie w sklepach nie jest regulowane prawnie

W obowiązujących regulacjach Ministra Zdrowia istnieją przepisy dotyczące zarówno kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze poza aptekami, jak i wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal, w którym takie leki są wydawane.

Dr n. med. Leszek Marek Krześniak Należy zachować umiar

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne należy stosować zgodnie z zaleceniami. Można brać je tylko przez 2-3 dni, a nie przewlekle. Jeśli dolegliwości nie przechodzą, należy udać się do lekarza.

Choć niektóre leki mają różne nazwy, zawierają ten sam składnik aktywny. Istnieje więc niebezpieczeństwo przedawkowania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają