Dla żył i układu krążenia nie jest dobre ani długie siedzenie, ani stanie. Nogi potrzebują ruchu!
Potrzebna pompa
Krew i limfa muszą pokonać grawitację i płynąć pod górę od stóp do serca. Proces ten przebiega znacznie lepiej, gdy wspomaga go tzw. pompa mięśniowa, która znajduje się w nogach. Niestety, działa ona tylko wtedy, gdy jesteś w ruchu. W innym przypadku płyny przenikają przez ścianki naczyń do okolicznych tkanek i powodują ból, opuchliznę, uczucie ciężkości i mrowienie. Nasila się to przed miesiączką.
Zbadaj się
Każdej z nas od czasu do czasu, zwłaszcza w upał, puchną nogi. Jeżeli jednak te obrzęki są widoczne co wieczór, a obwód nóg (w śródstopiu, kostkach, łydkach i nad kolanami) zwiększa się o centymetr lub więcej, oznacza to, że żyły nie są w dobrej kondycji i grożą ci żylaki. Jak najszybciej idź do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do specjalisty. Konieczne są badania (np. badanie dopplerowskie, czyli USG żył).
Drepcz i smaruj
Siedząc nie zakładaj nogi na nogę, wstawaj od biurka od czasu do czasu na krótki spacer. Jeśli musisz długo stać, drepcz w miejscu, uginaj kolana i stawaj na palcach. Zadbaj o odpowiednią dietę, ogranicz chodzenie w butach na obcasie i zbyt obcisłych spodniach, noś rajstopy przeciwżylakowe oraz staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca. Stosuj preparaty uszczelniające naczynka krwionośne oraz żele i kremy chroniące przed obrzękami.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail