Ta uciążliwa dolegliwość o wiele częściej dopada kobiety, gdyż mają one bardzo krótką cewkę moczową. A jej długość ma tu istotne znaczenie. Bowiem bakterie, będące przyczyną stanu zapalnego, mając do pokonania krótszą drogę, szybciej i łatwiej atakują.
Choroba często dotyka seniorów. Wszystko dlatego, że ryzyko zapadnięcia na nią potęgują zmiany hormonalne, występujące w okresie menopauzy. Schorzenie mogą wywołać również reakcje alergiczne na podpaski czy bieliznę, środki plemnikobójcze, żele nawilżające, zatrzymywanie moczu, inne infekcje ogólnoustrojowe lub nagłe wychłodzenie organizmu.
Pierwsze objawy choroby
Stan zapalny objawia się nagłą potrzebą oddania moczu, nawet przy niewypełnionym pęcherzu, bólem i pieczeniem przy oddawaniu moczu, bólem w okolicy lędźwiowej. Czasami w moczu pojawia się też domieszka krwi.
Jak się wyleczyć
Trzeba koniecznie udać się do lekarza, ponieważ w tym przypadku bez antybiotyków się nie obejdzie. Zazwyczaj bóle ustępują już po paru godzinach od rozpoczęcia leczenia. To ważne, aby nie przerywać i nie skracać leczenia, bo nawet jeśli objawy ustąpią, to po kilku dniach zapalenie pęcherza może powrócić i co gorsza - mieć znacznie cięższy przebieg.
Ulgę w takich stanach przynosi wypijanie co najmniej 8-10 szklanek płynów dziennie (pomaga w wypłukiwaniu bakterii z pęcherza), picie soku żurawinowego (żurawina ma właściwości antybakteryjne), unikanie alkoholu i kofeiny, które podrażniają pęcherz. W czasie choroby nie powinno się używać dezodorantów intymnych, innych drażniących preparatów do higieny intymnej i jak ognia należy wystrzegać się chodzenia w mokrym kostiumie kąpielowym.