Przetwory z czereśni: przepis na konfiturę czereśniową

i

Autor: thinkstockphotos.com konfitura czereśniowa przepis, jak zrobić konfiturę z czereśni, przepis na konfiturę z czereśni

Letnie przetwory z owoców- wiśnie, borówki, maliny, śliwki

2018-07-24 11:50

Lato to czas dojrzewania owoców i warzyw, są wtedy najsmaczniejsze, zawierają najwięcej witamin oraz mikroelementów i są tanie. Dlatego właśnie teraz warto zabrać się za przygotowanie domowych przetworów. Oto oryginalne przepisy na letnie przetwory z owoców- kompoty, soki i konfitury. 

Zanim zaczniemy robić przetwory, musimy wybrać odpowiednie produkty. Owoce na przetwory powinny być świeże, dojrzałe, jędrne, bez plam oraz uszkodzeń.

Konfitura z malin - przepis na smażoną konfiturę

i

Autor: Pixabay.com smażona konfitura z malin, konfitura z malin przepis, przepis na konfiturę malinową, przepis na konfiturę z malin

Przepis Agaty Wojdy, szefowej kuchni Hotelu Bellotto

Konfitura z malin z nutą cytrynowej skórki

Składniki:

500 g malin,

3 łyżeczki soku z cytryny,

skórka z 1/2cytryny, obrana w całości, pozbawiona białej błony,

150 g białego cukru,

1 gwiazdka anyżu,

130 ml wody mineralnej niegazowanej.


Opis przygotowania:

Do garnka wsypać cukier, wlać wodę, sok z cytryny i wrzucić anyż oraz skórkę z cytryny. Zredukować na małym ogniu, dopóki nie powstanie gęsty syrop. Wyjąć dodatki, ale ich nie wyrzucać. Dodać do garnka maliny. Przez 35 minut gotować na średnim ogniu, zdjąć szumowiny. Po tym czasie owoce mają ostygnąć. Po ostygnięciu ponownie zagrzać na kolejne 10 minut. Powtórzyć podgrzewanie lub wyłowić delikatnie na sitku owoce, a do soku dorzucić przyprawy i jeszcze pozwolić na redukcję. Gęsty, czysty syrop dodać do malin i przełożyć do słoika.

Kompot z malin

Składniki:

1 kg malin,

0,5 kg cukru,

2 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

Umyte maliny nałożyć do słoików, wsypać cukier. Zalać wrzącą wodą. Słoiki zamknąć i pasteryzować przez 20 minut.

Kompot z jagód

Składniki:

1 kg czarnych jagód,

20 dag cukru,

2 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

Owoce umyć i osączyć na sitku. Rozłożyć w słoikach tak, by zajęły 3/4 miejsca. Zagotować wodę z cukrem, owoce zalać gorącym syropem. Słoik zamknąć i pasteryzować 15 – 20 min.

Sok z malin

Składniki:

1 kg świeżych malin,

35 dag cukru.

Sposób przygotowania:

Maliny wsypać do garnka, posypać cukrem, wlać 1/2 szklanki wody. Zagotować na średnim ogniu mieszając drewnianą łyżką. Zmniejszyć ogień i gotować dalej rozgniatając łyżką maliny. Gdy wszystkie owoce się rozpadną, zdjąć garnek z ognia. Duże sito wyłożyć 4-krotnie złożoną gazą, zawiesić je nad większym głębokim garnkiem, wylać maliny na sito i zostawić na kilka minut, aby sok spłynął. Później mieszać łyżką, by wyciekła reszta. Na koniec zrobić węzełek z gazy i wycisnąć ostatnie krople płynu. Sok zagotować, doprawiając ewentualnie większą ilością cukru. Potem wlać do czystych słoiczków i butelek. Zakręcić i odstawić do ostudzenia.

Dżem z borówki amerykańskiej

Składniki:

4 szklanki borówek,

2 szklanki cukru,

1 łyżeczka soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

Borówki przebrać i dokładnie umyć. Trzy szklanki owoców wrzucić do garnka, a pozostałe dołożyć po rozgnieceniu łyżką. Gotować na małym ogniu przez 10 minut, ciągle mieszając, po czym dodać cukier oraz sok z cytryny. Gotować jeszcze około 20 minut, nadal mieszając, aby dżem nie przywarł do dna. Gorący przełożyć do czystych, wyparzonych słoików, zakręcić i studzić pod kocem.

Ocet malinowy

Składniki:

200 ml białego octu winnego,

szklanka malin, najlepiej mocno dojrzałych.

Sposób przygotowania:

Do wyparzonego i osuszonego słoika wrzucić umyte maliny. Zalać je octem winnym. Zamknąć i zostawić na 3-5 dni w temp. pokojowej. Po tym czasie przecedzić i przelać do butelki. Można go używać do mięs i sałatek.

Konfitura z wiśni

Składniki:

1 kg dojrzałych wiśni,
1 kg cukru.

Sposób przygotowania:

Wiśnie umyć, wydrylować drylownicą lub za pomocą spinacza. Wydrylowane wiśnie zasypać 2/3 kg cukru i odstawić na 2–3 godziny. Zlać powstały sok, zagotować go z pozostałym cukrem, do gorącego włożyć owoce i dusić na wolnym ogniu przez ok. 40 min., co jakiś czas potrząsając naczyniem. Odstawić. Następnego dnia doprowadzić do wrzenia, zdjąć pianę. Trzeciego dnia wiśnie zagotować i gorące przełożyć do słoików, zakręcić i odwrócić do góry dnem do ostygnięcia

Powidła śliwkowe z czekoladą

Składniki:

2 kg śliwek węgierek,

400 g cukru (można dać mniej),

100 g gorzkiej czekolady,

5 łyżek kakao.

Sposób przygotowania:

Śliwki umyć, wyjąć pestki i pokroić na ćwiartki. Wrzucić na patelnię o grubym dnie i smażyć na najmniejszym ogniu około 5 godzin, co jakiś czas mieszając. Na godzinę przed końcem dodać czekoladę, cukier oraz kakao. Smażyć, co jakiś czas mieszając, by nie przypaliły się. Gotowe powidła przełożyć do wyparzonych słoiczków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki