Lekarze nie informują niestety, czy statystyki są efektem lepszej wykrywalności tej choroby czy faktycznie można mówić o epidemi. W minionym roku w Lublinie przez cały rok sanepid odnotował łącznie 85 osób chorych na gruźlicę. W połowie tego roku odnotowano już 75 przypadków tej choroby.
– Jeśli ten wzrost utrzyma się do końca roku, na gruźlicę powinno zachorować blisko 150 mieszkańców miasta – przyznaje dla MM Lublin Beata Kryj z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej.
Popatrz koniecznie: Jak radzić sobie z dolegliwościami wrzodowymi, kiedy najczęściej atakuje choroba wrzodowa
Niestety, maleje liczba poradni pulmonologicznych. Przez ostatnie lata znikneły poradnie w Hrubieszowie, Biłgoraju i Kraśniku, które zajmowały się leczeniem gruźlicy. Powodem jest coraz mniejsze zainteresowanie robieniem specjalizacji z pulmonologii.
Czym jest gruźlica?
Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą możemy sie zarazić drogą kropelkową. Najczęściej atakuje organizm o słabej odporności. Przewlekły kaszel, krwioplucie, duszności, bóle w klatce piersiowej i utrata apetytu to tylko kilka objawów choroby, które powinny zaniepokoić pacjenta. Należy wtedy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.