Długi weekend to pretekst do odreagowania pandemicznego stresu, który obciążał nas przez ostatni rok. Słyszymy, że wkrótce koronawirus przestanie nam zagrażać i chcemy w to wierzyć. Mamy w sobie silną potrzebę beztroski, zabawy i ruchu. Jesteśmy spragnieni spotkań, rozmów i żartów, wspólnego napawania się wiosną. Te tęsknoty zaspokoi nam dobrze przygotowana impreza z grillowaniem i muzyka w tle.
Babcia na balkonie
Niestety, w imprezie nie będą mogli wziąć udziału seniorzy – zwłaszcza osoby po 70. roku życia. Na rządowych stronach w „Aktualnych zasadach i ograniczeniach” czytamy: „Seniorze, zostań w domu! Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje związane z: wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych. Zasada obowiązuje do odwołania. Póki co o majówce z dziadkami trzeba zapomnieć, ale możliwe że lada dzień seniorzy, zwłaszcza zaszczepieni, zostaną „uwolnieni” i będą mogli wziąć udział w naszej stacjonarnej majówce.
Dym i tłok
Dla organizującego imprezę na działce, z grillem i muzyką, ważna jest liczba osób, które może zaprosić. Nie można takiego spotkania zaliczyć do zgromadzeń publicznych, nie obowiązuje więc zasada zachowania między uczestnikami odległości 1,5 m. Wydaje się jednak, chociaż w rozporządzeniu nie ma mowy o imprezach na prywatnych działkach, że przez analogię trzeba respektować obowiązującą do 25 kwietnia zasadę, że „w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób”. Do tego limitu nie wlicza się osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. Czyli w majówkowym grillu na działce mogą się bawić gospodarze plus pięć osób. Jeżeli jednak to obostrzenie nie zostanie przedłużone po 25 kwietnia, będzie można imprezować w gronie wielu znajomych, i tych, którzy wpadną przypadkiem, zwabieni zapachami i muzyką.Skoro już jesteśmy przy muzyce, trzeba pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym jest ona rodzajem immisji, co oznacza, że nie może być zbyt głośna, by nie zakłócała życia sąsiadom.
SPRAWDŹ: Majówka 2021. Czy za 1 maja pracownikowi należy się wolne?
Zasady zdrowego grillowania
Do grillowania trzeba wybierać świeże, chude mięso, zamiast gotowych zestawów w marynacie. Przed grillowaniem mięso warto zamarynować (w oleju, occie, winie, soku cytrynowym, jogurcie lub maślance), dzięki czemu zachowa smak i soczystość.Naturalne przyprawy, takie jak imbir, kurkuma lub rozmaryn, chronią mięso przed szkodliwymi związkami powstającymi podczas grillowania. Nie powinno się grillować mięs peklowanych, wędzonych czy konserwowanych saletrą – podczas grillowania wytwarzają więcej trujących substancji (także rakotwórczych).Grillowe menu trzeba uzupełnić sałatkami, surówkami, warzywami i owocami, które neutralizują trucizny. Wybierając węgiel drzewny, sprawdzaj jego pochodzenie na etykiecie. Powinien być wyprodukowany z drzew liściastych. Żywice zawarte w drzewach iglastych są tykająca bombą, która podczas spalania uwalnia dziesiątki trucizn.
Dla jedzących tradycyjnie
Kiełbaski w sosie z musztardy
Składniki: kiełbaski na grilla, pół szklanki kwaśnej śmietany, pół szklanki musztardy miodowej, sól, pieprz ziołowy.
Przygotowanie: śmietanę wymieszać z musztardą na jednokolorowa masę. Doprawić solą i pieprzem ziołowym, ponownie zamieszać i odstawić do lodówki na pół godziny. Ponacinane kiełbaski grillować 10 minut, kilkakrotnie w tym czasie obracając. Gorące kiełbaski polewać sosem musztardowym. Podawać z grzankami.
Karkówka piwna
Składniki: kilogram schabu karkowego, 2 szklanki jasnego piwa, 1 kieliszek wódki, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, łyżka kminku, kilka ziaren ziela angielskiego, kilka ziaren czarnego pieprzu, kilka ziaren jałowca, 2 łyżeczki słodkiej papryki sproszkowanej, pół łyżeczki soli.
Przygotowanie: Piwo krótko zagotować z dodatkiem kminku, ziela angielskiego, pieprzu i jałowca (wszystkie kulki przypraw trzeba rozetrzeć w moździerzu). Wystudzić piwo, dodać wódkę, koncentrat, sól i paprykę. Do marynaty włożyć rozbite płaty karkówki, grubości ok. 2 cm. Wstawić do lodówki na całą dobę. Po wyjęciu, karkówkę piecze się na ruszcie po kwadransie z każdej strony.
Dla odchudzających się
Sałatka z grillowanymi ziemniakami
Składniki: pół kg ziemniaków, pół kg czerwonej cebuli, 5-6 ząbków czosnku, łyżeczka octu, sól, pieprz. Na sos: 2 łyżki majonezu, 2 łyżki śmietany kwaśniej 12 proc., łyżka ostrej musztardy, pół szklanki posiekanego koperku, sól, pieprz.
Przygotowanie: Umyte ziemniaki upiec w folii na grillu, pokroić w plasterki po wystygnięciu, dodać cebulę pokrojoną w piórka, zmiażdżony czosnek, ocet i sól. Z majonezu, śmietany, musztardy, koperku, soli i pieprzu zrobić sos, dodać do ziemniaków. Sałatka jest gotowa po półgodzinnym przegryzaniu się w chłodnym miejscu.
Pietruszka-gruszka
Składniki: 3 duże pietruszki, 1 gruszka, miód płynny jasny.
Przygotowanie: Grillujemy pietruszki przecięte na pół i tniemy je na drobniutkie plasterki. Dodajemy bardzo cienko pokrojoną gruszkę i łyżeczkę miodu. Można jeść od razu po wymieszaniu.
Dla dzieci i wnuków
Pyszne kanapki z grilla
Składniki: 3 łyżki majonezu, 2 ząbki czosnku, łyżka soku z cytryny, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 czerwona papryka, 1 cukinia, 1 czerwona cebula, 1 mały bakłażan, 2 podłużne bułki , pół kostki sera feta.
Przygotowanie: Wymieszać w misce majonez, sok z cytryny i wyciśnięty czosnek, po czym odstawić do lodówki. Warzywa umyć i pokroić: paprykę w paski, cebulę, bakłażana i cukinię w plastry. Plastry cukinii i bakłażana posolić, odczekać na sok, wypłukać i osuszyć. Na naoliwionej tacce aluminiowej ułożyć warzywa posolone i posypane pieprzem. Grillować około 3 minuty z każdej strony, paprykę około 6 minut. Bułki przekroić, posmarować majonezem, posypać rozkruszonym serem i opiekać na grillu 3 minuty. Grillowane warzywa ułożyć na gotowych połówkach bułek.
Kolorowe warzywa z grilla
Składniki: 2 papryki czerwone, 1 papryka żółta, 1 papryka zielona, 1 bakłażan, 1 cukinia, 3 cebule, 2 łyżki ziół prowansalskich, 3 ząbki czosnku, 4 łyżki oliwy z oliwek, sól.
Przygotowanie: Warzywa obrać, pokroić na spore kawałki, posolić, dodać zioła, przeciśnięty czosnek, oliwę i wymieszać. Pokryć nimi aluminiową tackę i postawić na grillu. Opiec starannie. Podawać na ciepło, z makaronem ryżowym.
SPRAWDŹ: Fit grill. Jak zrobić dietetycznego grilla?
Dla osób z wysokim cholesterolem
W diecie osób z hipercholesterolemią trzeba ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego zawierające dużo cholesterolu, jak żeberka, tłusta wieprzowina czy boczek. Należy wykorzystać składniki bogate w substancje obniżające poziom cholesterolu we krwi, a więc: warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste, oleje roślinne.
Grillowane bakłażany w pachnącym sosie
Składniki: duży bakłażan, 4 łyżki oliwy z oliwek, pół jogurtu bałkańskiego, ogórek, olejek miętowy- parę kropli, pół łyżeczki cukru, sól, pieprz.
Przygotowanie: Plastry bakłażana posolić i odstawić aż puszczą sok. Oliwę wymieszać z solą i pieprzem. Z jogurtu i zmiksowanego ogórka (ze skórką) przygotować sos. Dodać do niego sól, cukier, pieprz do smaku i 5-6 kropli olejku miętowego. Plastry bakłażana opłukać, osuszyć i posmarować przyprawioną oliwą. Grillować na ruszcie 10 minut. Rumiane i miękkie plastry podawać z sosem
Faszerowana papryka z grilla
Składniki: 2 żółte i 2 czerwone papryki, cytryna, cebula, ziemniak, ćwierć małej główki białej kapusty, pomidor, 2 łyżki orzechów nerkowca, 2 łyżki rodzynek, 3 ząbki czosnku, mały kawałek imbiru (ok. 2 cm), 3 łyżki oleju rzepakowego, pół łyżeczki kurkumy, pół łyżeczki pieprzu cayenne, pół łyżeczki cukru, kilkanaście ziaren kolendry, 3 łyżki tartego parmezanu, pieprz, sól, szklanka mleka.
Przygotowanie: Z papryk odciąć górne części z ogonkiem, usunąć nasiona. Rodzynki zalać gorącym mlekiem, pomidora sparzyć. W blenderze zmiksować 2 łyżki soku z cytryny, łyżkę oleju, 2 posiekane ząbki czosnku, pokrojony imbir i ćwierć łyżeczki soli. Taką marynatą wysmarować papryki od wewnątrz (również spody pokrywek). Na oleju zeszklić posiekaną cebulę i czosnek, dodać kurkumę, pieprz cayenne i cukier, po czym smażyć, aż cebula stanie się rumiana. Dodać obrany ziemniak, pokrojony w bardzo drobną kosteczkę, poszatkowaną kapustę, obranego i pokrojonego pomidora, rodzynki osączone z mleka i posiekane orzechy nerkowca. Wszystko wymieszać. Nie przestając, smażyć na wolnym ogniu przez kwadrans. Ziarna kolendry utrzeć w moździerzu i dodać do warzyw, na koniec wsypując żółty ser. Gotowy farsz doprawić solą i pieprzem i napełnić nim papryki. Po ostygnięciu włożyć do lodówki na 5-6 godzin. Papryki z rusztu najlepiej robić na tackach aluminiowych, pod pokrywą. Grillować je pół godziny. Podawać na gorąco.
Dla cukrzyków
Diabetycy powinni wybierać chude mięsa jak drób, wołowina, pstrąg, tuńczyk, dorsz, morszczuk czy owoce morza. Można je zamarynować np. oliwą wymieszaną z ulubionymi ziołami, przecierem pomidorowym klub musztardą.
Pstrąg z grilla
Składniki: Płaty pstrąga ze skórą, 100 g masła, 1 ostra papryczka, 2 ząbki czosnku, kilkanaście ziarenek kolendry, łyżka słodkiej papryki w proszku, pieprz, sól
Przygotowanie: Drobno posiekać pozbawioną pestek ostrą papryczkę i czosnek, dodać utarte ziarna kolendry. Wymieszać z miękkim masłem, solą, pieprzem, słodką papryką, dokładnie wysmarować płarty ze wszystkich stron i odstawić je na 20 minut. Grillować z każdej strony, aż skórka pstrąga stanie się chrupiąca. Podawać z jogurtem.
Filet z piersi kurczaka z ziołami
Składniki: 4 filety z piersi kurczaka (bez skóry), szklanka oliwy z oliwek, łyżka czerwonego octu balsamicznego, 4 ząbki czosnku, 4 łyżeczki mieszanki ziół do dań śródziemnomorskich, 1 łyżeczka suszonej bazylii, 1 łyżeczka oregano, 1 łyżeczka tymianku, sól, pieprz.
Przygotowanie: Filety z kurczaka rozbić tłuczkiem, posolić i posypać pieprzem. Oliwę zmieszać z octem, dodać wszystkie zioła i przeciśnięty czosnek. Filety chłodzić w marynacie w lodówce, przez co najmniej 6 godzin. Upiec na grillu na aluminiowych tackach.