Warto postawić na białą farbę. Biel jest uniwersalna i znowu modna. Sprawdza się przy każdym stylu wystroju wnętrza.
Gatunków farb jest ogromna liczba. W mieszkaniach sprawdzają się farby lateksowe. Warto kupić te ekologiczne (z niską zawartością metali ciężkich) i dobrej jakości, wydajne, z doskonałą siłą krycia, zmywalne i matowe. Dzięki temu efekt utrzyma się długo. Zwróćmy uwagę, by farba była niechlapiąca. To bardzo ułatwi nam zadanie.
Przygotujmy podłoże
Podłoże pod farbę powinno być stabilne, suche, gładkie, wolne od kurzu, farb i klejów. Powierzchnie przeznaczone do malowania trzeba odkurzyć i oczyścić (powierzchnie już wcześniej malowane można umyć szarym mydłem), a ubytki uzupełnić. Do malowania świeżo położonych tynków można przystąpić dopiero po 3-4 tygodniach sezonowania. Podłoża o nierównej lub wysokiej chłonności należy najpierw zagruntować.
Nawet gdy stosuje się niekapiące farby i dobre wałki, trzeba dokładnie okryć podłogi i meble w pomieszczeniu. Na podłodze rozłożyć folię. Płachtę przymocujmy do listew cokołowych specjalną taśmą malarską. Nie wolno kłaść dwóch warstw folii, bo to grozi poślizgnięciem. Drugą warstwę - jeśli jest konieczna - mogą stanowić tektury lub rozłożone duże kartony.
Aplikacja farby
Farbę najpierw trzeba dobrze wymieszać. Podczas malowania najlepsze efekty osiągniemy, używając wałka z krótkim lub średnim włosiem. Farbę nabieramy na wałek obficie i równomiernie po nim rozprowadzamy przy użyciu kuwety malarskiej.
Farbę nakładamy płynnymi ruchami, nie trzymając wałka kurczowo w garści. Sufit malujemy w kierunku okna, ściany z góry na dół. Nadmiar farby rozcieramy na powierzchni ściany w kierunku przeciwnym, ale ostatnie ruchy wałkiem lub pędzlem powinny być znów takie jak na początku: do okna, z góry w dół.
Nie malujmy najpierw całej górnej części ściany, a dopiero potem dolnej, gdyż pozostaną ślady w miejscu łączenia. Farbę nakłada się na całą wysokość ściany, pasmami o szerokości około jednego metra.
Farbę trzeba rozprowadzić równomiernie i nie za grubą warstwą, gdyż wówczas mogą powstawać pęknięcia lub zacieki. Drugą warstwę zaczynamy nakładać po wyschnięciu pierwszej. Pełne właściwości użytkowe (zmywalność) farba osiąga po 28 dniach.