Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Stanie Ohio. Od 1986-2008 r. przebadali oni ponad 10 tysięcy par dopiero co poślubionych, tych po kilku latach małżeństwa oraz kobiet i mężczyzn po rozwodzie. Obliczali ich BMI (wskaźnik masy ciała) i porównywali wyniki z wynikami singli.
Kto jest zagrożony otyłością?
Młode żony były najbardziej zagrożone szybkim wzrostem masy ciała. Ich waga wzrastała najbardziej po dwóch latach małżeństwa. W niektórych przypadkach szybki wzrost wagi może być zagrożeniem dla zdrowia - mówią naukowcy z Uniwersytetu w Ohio.
Badania wykazały, ze bez względu na stan zdrowia, wykształcenie, status materialny czy w przypadku kobiet - ciążę, zawsze najbardziej zagrożone otyłością były osoby po ślubie i po rozwodzie.
Jak rośnie ryzyko otyłości po ślubie i po rozwodzie
W przypadku kobiet świeżo poślubionych ryzyko zwiększenia wagi wzrastało o 48 proc., natomiast w przypadku kobiet po rozwodzie ryzyko otyłości zwiększało się o 22 proc.
U mężczyzn ryzyko jest nieco mniejsze. Po ślubie prawdopodobieństwo otyłości wzrastało o 28 proc., a po rozwodzie o 21 proc.
Naukowcy twierdzą, że zmiana stanu cywilego wpływa na nasz organizm jak szok, którego efektem jest właśnie wzrost wagi.
- Dla większości osób ślub lub rozwód to bardzo duża zmiana w życiu, może prowadzić do zmiany stylu życia, a także sposobu odżywiania - komentuje Helen Riley z fundacji British Nutrition Foundation. - Co nie znaczy, że dla niektórych może to wyjść na dobre - dodaje.