Masaż klasyczny to najpopularniejszy tego typu zabieg, który w zależności od formy i intensywności może mieć charakter leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta. Znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.
W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego zabieg, np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy.
Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, a potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Może z niego skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.
Masaż odchudzający ma za zadanie rozbicie i rozdrobnienie podskórnej tkanki tłuszczowej, usunięcie toksyn z organizmu, polepszenie ukrwienia skóry i mięśni, przez co przyspiesza się przemianę materii. Może być niekiedy nieprzyjemny dla osoby masowanej ze względu na uczucie występującego bólu przy stosowaniu technik z dużą siłą. Do tego rodzaju masażu używa się przede wszystkim kremów zawierających substancje roślinne, stymulujące metabolizm komórek, likwidujące tkankę tłuszczową oraz ułatwiające usuwanie toksyn i nadmiaru wody. W czasie serii zabiegów odchudzających wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oraz przestrzeganie odpowiedniej diety.
Sztuka masażu tybetańskiego ma bardzo długą, bo liczącą aż 5 tys. lat, tradycję. Jest połączeniem klasycznego masażu leczniczego, refleksoterapii, czyli uciskania odpowiednich punktów na stopach, oraz bioterapii. Zabieg polega na skupianiu energii za pomocą dłoni na określonych punktach ciała. Choć bywa niemal bezdotykowy, działa bardzo silnie. Masażysta uciska mocniej jedynie stopy, a skórę na innych częściach ciała tylko muska opuszkami palców. Tego zabiegu nie można traktować jako zabiegu profilaktycznego. Wykonuje się go u osób ciężko chorych, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Zabieg oczyszcza organizm ze złogów toksycznych i przywraca wewnętrzną równowagę. Działa skutecznie na układ krążenia, poprawia skład chemiczny krwi, reguluje ciśnienie, zmniejsza wrażliwość na ból, dotlenia mózg, wspomaga leczenie schorzeń narządu ruchu, m.in. łagodzi bolesne skurcze mięśni i nerwobóle.
Masaż gorącymi kamieniami łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii, jak i masażu szwedzkiego. Podstawę stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Przy tego typu zabiegach stosuje się olejki eteryczne, a także odpowiednio dobraną muzykę, która ma wpływać kojąco na pacjenta, zmniejszając ogólne napięcie nerwowe.
Źródło: e-masaż.pl