Anemia inaczej niedokrwistość to schorzenie, w którym występuje niższe od normy stężenie czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Często przyczyną anemii jest niedobór żelaza w organizmie, który jest spowodowany zbyt małą jego ilością w diecie lub nieodpowiednim wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Żelazo zawierają zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, ale z tych ostatnich żelazo jest lepiej przyswajane. Dobrymi źródłami żelaza są: m.in. chuda wołowina, podroby, królik, kaczka, warzywa strączkowe, żółtka jaj, sardynki z puszki, kakao, pestki dyni, otręby pszenne, suszone owoce, kasza jaglana, szpinak, orzechy, migdały.
Bardzo ważne jest to, z czym łączymy te produkty bogate w żelazo, odpowiednie połączenie sprawia, że żelazo jest lepiej przyswajane. Do codziennego jadłospisu musimy wprowadzić produkty zawierające:
* witaminę C (owoce cytrusowe, czarna porzeczkach, natka pietruszki, papryka)
* witaminy z grupy B, a zwłaszcza B6 i B12 (mięso, wątroba, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe)
* kwas foliowy (brukselka, zielona sałata, fasolka szparagowa)
Warto tez stosować zioła zioła takie jak: anyż, kminek, mięta, natka pietruszki, tymianek, cynamon, pokrzywa oraz żeń–szeń,
* molibden, pierwiastek który wchodzi w skład wielu enzymów odpowiedzialnych za przyswajanie żelaza (ryż, nasiona roślin strączkowych, pietruszka, pomidory)
Tego nie łącz z żelazem
Produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego, szczawianów, tanin i niektórych składników mineralnych, zwłaszcza wapnia i cynku mogą zmniejszać przyswajanie żelaza. Dlatego nie łączymy produktów zawierających żelazo z nabiałem, nie popijajmy jedzenia kawą czy czarną herbatą, bo zawierają one taniny.
Zobacz też: Ćwiczenia na bolące kolana – jak sobie ulżyć?
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj