ćwiczenia na brzuch od fizjoterapeuty zlikwidują rozejście mięśni prostych

i

Autor: Shutterstock ćwiczenia na brzuch od fizjoterapeuty zlikwidują rozejście mięśni prostych

Masz duży brzuch po ciąży? Te ćwiczenia na brzuch od fizjoterapeuty zlikwidują rozejście mięśni prostych

2022-05-31 11:13

Kilka miesięcy temu urodziłaś dziecko, a twój brzuch nadal nie wygląda najlepiej? Przede wszystkim udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi stan twoich mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha. Po ciąży wiele kobiet zmaga się z rozejściem kresy białej. Fizjoterapeutka Anna Gryczka zaprezentowała ćwiczenia na brzuch, które pomogą zwalczyć rozejście mięśni prostych brzucha.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha, czy inaczej rozejście kresy białej jest stosunkowo częstym zjawiskiem pojawiającym się u kobiet w ciąży. Dochodzi do niego najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to brzuch osiąga największy rozmiar. Powiększająca się macica, napiera od wewnątrz na powłoki brzuszne i dno miednicy, powodując rozciągnięcie włókien mięśniowych. W wyniku zwiększonego wydzielania hormonów relaksyny i elastyny kresa biała ulega zwiotczeniu i poszerzeniu, pozwalając na rozsunięcie mięśni prostych brzucha. Najczęściej dopiero po porodzie orientujemy się, że doszło do rozejścia kresy białej. Po czym to poznać? Brzuch jest duży mimo ćwiczeń i redukcji masy ciała, a jego obwód zwiększa się wieczorem lub po posiłku. Kiedy napinasz mięśnie wzdłuż kresy białej, pojawia się stożek. Specjaliści apelują, aby po porodzie unikać dźwigania i morderczych treningów, ponieważ nieodpowiednie ćwiczenia mogą wręcz powiększyć rozstęp mięśni prostych brzucha. Jak zatem wrócić do formy po ciąży i pozbyć się rozejścia kresy białej? Fizjoterapeutka uroginekologiczna przedstawiła kilka ćwiczeń na brzuch po ciąży. Doskonale wzmocnią mięśnie głębokie w tej części ciała i sprawią, że twój brzuch będzie płaski.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży

  1. Wciśnij dłoń w materac, z wydechem aktywuj MDM (zaciśnij i podciągnij), podnieś kolano, odłóż kolano, rozluźnij MDM, „odpuść” dłoń.
  2. Wciśnij dłoń w materac, z wydechem aktywuj MDM, podnieś wyprostowaną nogę, odłóż nogę, rozluźnij MDM, „odpuść” dłoń.
  3. Wciśnij dłoń w materac, z wydechem aktywuj MDM, podnieś obydwa kolana, odłóż kolana, rozluźnij MDM, „odpuść” dłoń.
  4. Wciśnij przedramię w materac (odepchnij się od maty), z wydechem aktywuj MDM, podnieś biodra, opuści biodra, rozluźnij MDM.
  5. Wciśnij dłonie w materac i wypchnij barki do sufitu (nie wiś na stawach), podciągnij lekko spojenie łonowe, żeby „wypłaszczyć” nieco odcinek lędźwiowy, z wydechem aktywuj MDM i wykonaj ruch czworakowania.
  6. Wciśnij dłonie w materac i wypchnij barki, podciągnij lekko spojenie łonowe, z wydechem aktywuj MDM i podnieś naprzemiennie ręce do góry (możesz wziąć ciężarek dla utrudnienia).
  7. Wciśnij dłonie w materac i wypchnij barki, podciągnij lekko spojenie łonowe, z wydechem aktywuj MDM i podnieś prawą rękę i lewą nogę, potem drugą przekątną.
Sonda
Czy po porodzie odwiedziłaś fizjoterapeutę?
Webinar z Prof. Piętą - Które badania w ciąży są kluczowe i przed czym uchronią Ciebie i Twoje dziecko

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają