Brak ruchu, nadwaga czy praca wymagająca długiego stania lub siedzenia - to główne przyczyny zaburzeń krążenia w żyłach oraz powstawania pajączków.
Jakie są przyczyny powstawania pajączków?
Skłonność do niewydolności żylnej przekazywana jest z pokolenie na pokolenie głównie w linii żeńskiej. U osób obciążonych genetycznie w ściankach żył jest mniej włókien sprężystych, a więcej nieelastycznych włókien kolagenowych. Włókna te łatwo ulegają rozciągnięciu i trwałemu odkształceniu. Równiez hormony mają wpływ na stan żył. Częste wahania poziomu hormonów (miesiączki, ciąże, menopauza) osłabiają sprężystość ścian żylnych, co sprzyja powstawaniu żylaków. Choć nie zagrażają bezpośrednio życiu, mogą znacząco oszpecić nogi i być przyczyną wielu dolegliwości.
Sprawdź: Małgorzata Socha pokazała długie NOGI! Ma się czym pochwalić! [ZDJĘCIA]
Co zrobić, aby uniknąć pajączków?
Prowadź aktywny tryb życia. Ruch wspomaga krążenie, dlatego warto poświęcić przynajmniej godzinę dziennie na pływanie, jazdę na rowerze lub spacer. Wskazane jest również częste chodzenie po schodach. Unikaj długiego stania i siedzenia. Często zmieniaj pozycję ciała. Staraj się co jakiś czas poruszać nogami.
Wysoki obcas upośledza krążenie krwi, dlatego staraj się go unikać. Swobodny przepływ krwi utrudniają również samonośne pończochy, wyszczuplająca bielizna czy zbyt obcisłe spodnie. Codzienny strój powinien być wygodny. Możesz stosować uciskowe rajstopy lub podkolanówki. Dzięki nim żyły staną sie ciasniejsze, a krew będzie łatwiej odpływać z nóg. Ustal z lekarzem, jaki stopień ucisku jest dla ciebie odpowiedni.
Odpoczywaj z nogami w górze, aby ułatwić przepływ krwi. Unikaj przegrzewania nóg. Zrezygnuj z wylegiwania się w wannie, nie chodź do sauny. Hartuj żyły pod prysznicem. Polewaj nogi naprzemiennie strumieniem ciepłej i chłodnej wody. Stosuj środki przynoszące ulgę (np. z rutyną, diosminą, mentolem), aby zmniejszyć obrzęki i uczucie zmęczenia nóg.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail