Matka Boska Ostrobramska - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-04-03 4:00

Ostra Brama na Starym Mieście w Wilnie została wzniesiona na początku XVI wieku. Jest pozostałością dawnych fortyfikacji miejskich. Obraz Matki Bożej Miłosiernej Ostrobramskiej umieszczono w bra- mie na początku XVII w. Święty wizerunek namalowano na dębowej desce. Na ścianie przeciwległej do obrazu znajduje się duże okno, przez które widać obraz z ulicy.

Dzisiaj cudowny wizerunek Matki Boskiej przykrywa XVII-wieczna złocona suknia - tak, że widoczna jest tylko twarz i ręce Matki Boskiej, skrzyżowane na piersiach. Obraz został uroczyście koronowany 2 lipca 1927 roku w obecności Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego. Korony użyte wówczas do koronacji zaginęły podczas II wojny światowej.

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej znajduje się w specjalnie wybudowanej kaplicy, którą kilkakrotnie restaurowano. Na bramie znajdował się niegdyś napis w języku polskim "Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się", ale po ostatniej wojnie zamieniono go na napis po łacinie. Na filarze pomiędzy oknami, naprzeciw wizerunku, nadal jednak wisi blaszka ofiarowana przez marszałka Piłsudskiego z napisem "Dzięki Ci Matko za Wilno".

Wśród wotów pokrywających ściany znajdują się też wota przesłane przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Liczbę wystawionych tu srebrnych wotów złożonych przez wiernych w zamian za łaski szacuje się na 8 tysięcy. Charakterystycznym elementem obrazu jest wotum w kształcie dużego półksiężyca, umieszczone w jego dolnej części. Podczas swojej pielgrzymki do Wilna we wrześniu 1993 roku w kaplicy Ostrobramskiej modlił się papież Jan Paweł II.

Informacje dla pielgrzymów:

Koszt weekendowej wycieczki do Wilna to ok. 500 złotych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają