"Dziady",Adam Mickiewicz
„Dziady”, Adama Mickiewicza- ta lektura w ostatnich latach pojawiała się na maturach z polskiego aż dwa razy- w 2007 i 2012 roku. W 2007 roku zadaniem maturzystów była analiza symboliki bajki opowiedzianej przez Żegotę. Podobne zadanie maturzyści mieli również w 2012 roku. Maturzyści musieli przeprowadzić analizę symboliki zawartej we fragmencie III części „Dziadów”.
„Przedwiośnie”, Stefan Żeromski
Twórczość tego autora to konik egzaminatorów z CKE. W 2007 zadaniem maturzystów było przeprowadzenie analizy fragmentów „Przedwiośnia” i „Granicy” oraz porównanie kreacji matek.
„Chłopi”, Władysław Reymont
To już kolejna lektura, która na maturze z polskiego w ostatnich latach pojawiła się aż dwa razy. Z „Chłopami” Władysława Reymonta maturzyści musieli zmierzyć się w 2006 roku. Ich zadaniem było określenie przyczyn kłótni i źródła dramatyczności sceny na podstawie fragmentu I tomu powieści. W 2009 roku maturzyści mieli przedstawić charakterystykę Bylicy i opisać jego relacje z córkami.
„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall
„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall pojawiło się na maturze z polskiego w 2010 roku. Tematem wypracowania było przedstawienie przemyśleń Marka Edelmana (bohatera powieści) na temat możliwości godnego życia w czasach zagłady.
"Zbrodnia i kara" Fiodor Dostojewski
To lektura, do której warto się dobrze przygotować. Jest ważną pozycją wśród wszystkich możliwych, w związku z czym nie powinno się przechodzić obok niej obojętnie.
"Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz
"Pan Tadeusz" jako przedstawicielka kolekcji najważniejszej polskiej literatury także wchodzi w grę na tegorocznej maturze z języka polskiego. Książka pojawiła się w zeszłym roku, ale różnorodność sposobów, na jakie można do niej podejść umożliwia jej ponowną obecność także w tym roku.
Zobacz też: Matura 2016. Jakie lektury już były?