Matura 2016 zasady

i

Autor: Bartosz Krupa matura 2016, matura zasady, matura język polski

Matura 2016 - zasady. JAK WYGLĄDA MATURA?

2016-05-04 9:35

Nadeszła końcówka kwietnia, a wraz z nią nieubłaganie zbliża się maj - czyli cały miesiąc egzaminów maturalnych, do których przez całe życie, a zwłaszcza przez ostatnie trzy lata, przygotowywali się uczniowie. Czujecie się gotowi? Wiecie jak to wygląda? Znacie zasady matury? Jeżeli nie jesteście pewni, koniecznie zapoznajcie się z naszymi wskazówkami!

Licealiści! Z racji faktu, że macie już na swoim koncie egzamin gimnazjalny, to mniej więcej powinniście wiedzieć jak wygląda spotkanie z komisją egzaminacyjną. Z tym, że musicie pamiętać - matura to odrobinę poważniejszy sprawdzian, na nieco wyższym poziomie niż ten kończący naukę w gimnazjum. Mówiliśmy wam już jak powinniście się ubrać, radziliśmy jak obliczać sobie wyniki z matur, przypominaliśmy co było w ubiegłych latach na egzaminach z polskiego, matematyki czy geografii, odświeżaliśmy wam lektury, mówiliśmy co można lub trzeba mieć podczas matury i rozpisaliśmy wam dokładny harmonogram. Przedstawimy wam więc krok po kroku wszystkie czynności, jakie wypada wykonać w dniu egzaminów,a po zapoznaniu się z naszymi poniższymi poradami nie będzie niczego, co mogłoby was zaskoczyć!

Pamiętajcie, by przed egzaminami porządnie się wyspać. Zakuwanie do późnej nocy na ostatnią chwilę nic wam nie da, oprócz zmęczenia, rozkojarzenia i worów pod oczami. Najlepiej, ostatniego dnia przed maturami wrzućcie na luz i pozwólcie tej całej uzyskanej dotychczas wiedzy rozgościć się i ułożyć w waszych głowach. Wstańcie rano, zjedzcie pożywne śniadanie i ubierzcie się w swoje - oczywiście galowe - stroje. Najlepiej przygotujcie je sobie już dzień wcześniej, by rano nie biegać nerwowo po domu w poszukiwaniu zaginionej koszuli czy spódnicy! Wyjdźcie z domu odpowiednio wcześniej, by nie spóźnić się na egzaminy i móc jeszcze szybko obgadać i powtórzyć materiał razem z kolegami i koleżankami z rocznika.

O godzinie 9.00 rozpoczną się matury. Żeby zostać wpuszczonymi na salę, musicie mieć przy sobie dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Zwykła legitymacja szkolna nie wystaczy! Po podpisaniu się na liście obecności zostaniecie usadzeni na swoich określonych albo wylosowanych miejscach. Następnie komisja rozda wam arkusze egzaminacyjne, szczelnie zamknięte w foliach ochronnych. Waszym pierwszym zadaniem jest uwolnić je z tej folii i sprawdzić, czy nie brakuje żadnej strony. Jęśli brakuje - waszym obowiązkiem jest to zgłosić komisji. Natomiast jeżeli wszystko będzie w porządku, to komisja ustanowi czas start i poda dokładną godzinę zakończenia egzaminu.

Gdy przejdziecie już do wypełniania arkuszy, waszym oczom ukaże się pierwsza strona:

Przeczytajcie uważnie wskazówki zawarte na pierwszej stronie! Tutaj waszym zadaniem będzie wpisać kod, który powinien być wam znany już wcześniej oraz numer PESEL. Jeśli nie znacie go na pamięć, to znowu przyda wam się dowód osobisty, na którym macie zapisaną taką informację. Dostaniecie również naklejkę, którą należy przykleić w wyznaczonym miejscu. Po wypełnieniu tej strony możecie przejść do rozwiązywania zadań maturalnych. Oprócz umiejętności czytania ze zrozumieniem egzamin maturalny sprawdza także wiedzę własną. Oto przykład pytania, jakie możecie spotkać podczas wypełniania arkuszy:

Nie denerwujcie się! Na pewno wystarczy wam czasu. Macie aż 170 minut na spokojne przemyślenie i zapisanie odpowiedzi! Gospodarujcie czasem tak, żeby spokojnie móc napisać pracę pisemną. Oto przykład zagadnienia do wypowiedzi pisemnej:

250 słów to są około dwie strony tekstu, pisane oczywiście normalnymi literami. To naprawdę nie jest przerażająca ilość! Po latach pisania wypracowań do szkoły na takie dwie strony zostawcie sobie luźną godzinę czasu. Wtedy zostanie wam pozostałe półtorej na resztę egzaminu!

Prezentujemy także przykładowe pytanie z matury z matematyki:

 

Pamiętajcie, by nie ściągać na maturze. Jeśli przeszedł wam przez myśl taki pomysł - od razu oświadczamy - jest fatalny! Wystarczy odpowiednie przygotowanie i wszyscy zdacie, a ryzyko przyłapania na ściąganiu jest zbyt duże i całkowicie przekreśla podejście do tego egzaminu dojrzałości nawet w terminie poprawkowym. Nie stresujcie się więc, poświęćcie trochę czasu na naukę i idźcie tam pewni, że wszystko pójdzie gładko :-)

Zobacz też: Matura 2016. Geografia. Co było w poprzednich latach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają