Egzamin zawodowy, czerwiec 2021: Terminy, najważniejsze daty [HARMONOGRAM]

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons

Matura 2022. Jak ćwiczyć pamięć? Genialne sposoby dla maturzystów na zapamiętywanie dat

2022-04-21 9:02

Matura tuż tuż, a Tobie zapamiętywanie dat wciąż przychodzi z dużą trudnością? W procesie nauki warto jest próbować i uczyć się nowych rzeczy, aby lepiej poznać swoje preferencje. Pomoże to w rozwoju oraz lepszym zapamiętywaniu danego materiału. Daty szczególnie przydają się do nauki historii bądź języka polskiego. Dzięki tym metodom, w szybki sposób zapamiętasz potrzebne do matury daty!

Jak wiadomo, ludzka pamięć bywa zawodna. Daty należą do takich krótkich, ale jednocześnie trudnych do zapamiętania informacji. Najłatwiej jest podchodzić do ich nauki, kiedy już znamy swoje preferencje. Wzrokowcom pomogą wizualizacje, a komuś, kto zapamiętuje dobrze poprzez powtarzanie – sukces przyniesie właśnie ta, pozornie prosta metoda. Co, jeśli nie znamy dominującej u nas metody zapamiętywania? Wtedy należy próbować różnych sposobów, aż znajdziemy ten najskuteczniejszy.

Warto zatem dać sobie czas i przestrzeń na próbowanie różnych sposobów na zapamiętywanie innych zestawów informacji. Jeżeli chodzi o daty, to nadadzą się do nich szczególnie dobrze metody proste i jednocześnie urozmaicające coś tak względnie nudnego, jak zestawienie kilku cyfr. Poniżej znajdziesz opis metod, które warto wypróbować, ucząc się do matury. Każda z nich może dopasować się do człowieka o innych preferencjach, lecz wszystkie są genialnymi sposobami a zapamiętywanie dat.

1. Powtarzanie wzrokowe

Jeżeli działa na Ciebie powtarzanie, pisanie bądź patrzenie – ta metoda będzie dla Ciebie idealna. Polecana jest szczególnie dla wzrokowców. Poza zaznaczaniem ważniejszych i trudniejszych dat kolorami, warto zastosować technikę zapisywania dat po kilka razy. W następnym kroku możesz daty te odczytać, najlepiej na głos. Warto jest dostosowywać do siebie procesy zapisywania, powtarzania, czytania oraz zaznaczania na kolorowo dat – dzięki temu opracujesz sposób nauki w 100% dopasowany do Twoich upodobań.

2. Oś czasu

To metoda dla osób lubiących graficzne przedstawienia faktów, rysować czy też dla wzrokowców. Wystarczy, że na dużej kartce (A3 bądź brystolu) narysujesz poziomą linię. Zbierz wszystkie daty i przypisane im wydarzenia, których musisz się nauczyć i stwórz na ich podstawie oś czasu. Oś tę możesz urozmaicić kolorami bądź skojarzeniowymi rysunkami. Taka metoda nauki pozwoli Ci lepiej zapamiętać daty, ale i historyczne ciągi przyczynowo skutkowe.

3. Używaj wyobraźni

Tworzenie wizualizacji nada się dla wzrokowców, ale i ludzi bardziej artystycznych. Podczas nauki danej daty, postaraj się wyobrazić sobie wydarzenie, które miało wtedy miejsce. Twoje wyobrażenia powinny być jak najbardziej irracjonalne. Mogą być one prześmiewcze, a opierać powinny się na prostych skojarzeniach. Dzięki układaniu w głowie tego typu historyjek i skojarzeń, w prostszy sposób informacje dotyczące poszczególnych dat, będą dostępne w Twoim umyśle.

Sonda
Czy obawiasz się tegorocznego egzaminu maturalnego?
Budowa kolektora wodnego przy Czerniakowskiej i na wysokości Cytadeli

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki