Firmy wyprzedają starsze kolekcje, by zrobić miejsce na nowe. Jeśli więc mamy w planach zakupy meblowe, warto robić je teraz. Przed zakupem zastanówmy się, czego oczekujemy od nowych mebli i do czego będą nam one służyć.
Najpierw funkcjonalność
Jeśli planujemy zakup stołu, odpowiedzmy sobie na pytania, ile osób ma przy nim siedzieć, czy ma być rozkładany, czy też nie. Gdy mamy w planach szafy i regały, to przemyślmy, czy wolimy przechowywać rzeczy w szufladach, czy na półkach. Czy lubimy mieć uporządkowane wnętrza, a więc mieć wszystko pochowane i posegregowane, czy też lubimy się otaczać bibelotami i pamiątkami. Wtedy potrzebne nam będą półki i witryny. Jeśli kupujemy kanapę do pokoju, to weźmy pod uwagę to, czy ma służyć tylko jako mebel wypoczynkowy, czy też będą na niej spać goście. Jeśli tak, to musi być ona wygodnie rozkładana i zaopatrzona w pojemnik do przechowywania pościeli.
Ważne proporcje
W mniejszym pokoju lepiej prezentują się meble jasne i raczej niższe, natomiast mając do dyspozycji duży salon, można sobie pozwolić na meble ciemne. Jeśli pokój jest połączony z kuchnią, trzeba dostosować do tego wystrój obu pomieszczeń. Kontrastowe zestawienie ciemnych mebli na jasnych ścianach też zapewni dobry, żywiołowy efekt. Po wniesieniu mebli do mieszkania często wydają nam się one większe, niż kiedy oglądaliśmy je w salonie. Przestrzeń ekspozycji jest otwarta i nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić, jak dużo miejsca zajmie w mieszkaniu np. fotel. Dobrym rozwiązaniem jest zmierzenie mebla w sklepie, a następnie – jeszcze przed zakupem – przeniesienie tych wymiarów na warunki naszego pokoju. Szacowanie, ile miejsca zajmie fotel, który w salonie wyglądał dosyć niewinnie, może zaoszczędzić nam rozczarowań.
Trzeba wypróbować
Podczas wizyty w salonie skorzystajmy z wystawionych mebli: usiądźmy na kanapie, na krześle, pochylmy się na nim do przodu, do tyłu – sprawdźmy, czy nie buja się ono razem z nami. Oprzyjmy się o blat stołu czy biurka, poddając go podobnej próbie wytrzymałości. Przyjrzyjmy się dokładniej wykończeniu powierzchni: czy lakier jest dokładnie położony, czy nie widać nierówności, wybrzuszeń, ubytków lub punktów z brakiem warstwy wykończeniowej – takie miejsca będą stanowiły początek łuszczenia się i niszczenia powłoki mebla. Zawiasy, prowadnice, mechanizmy zamykające to elementy, które muszą działać lekko i niezawodnie bez względu na gabaryty drzwi czy szuflady.