Uprawa ogórków w ogródku
Soczyste i smaczne - ogórki to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. Choć botaniczne zaliczane są do owoców, to zwyczajowo ogórki (podobnie jak pomidory) traktowane są jako warzywa. Ogórki to prawdziwe bogactwo witamin oraz minerałów. Zawierają między innymi zawierają witaminy C, B, E, K, a także A i foliany. Ich smak oraz właściwości sprawia, że wiele osób decyduje się na uprawę ogórków we własnym ogródku. Takie ogórki są w pełni naturalne, bez sztucznych nawozów oraz pestycydów.
Uprawa ogórków w ogródku nie jest trudna. Sadzonki nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, czym je nawozić, aby lepiej rosły. Jednym z najczęstszych problemów w uprawie ogórków jest fakt, że owoce są puste w środku. Najczęściej dzieje się tak na skutek zbyt małej ilości wody oraz braku potrzebnych substancji odżywczych. Również przetrzymanie ogórków na krzaczku może powodować, że będą puste w środku. Ogórki najlepiej zrywać, gdy są średniej wielkości - około 10-15 cm długości.
Mieszam to z wodą i podlewam ogórki. Latem zbieram całe kosze ogórków
Aby sadzonki ogórków miały stały dostęp do substancji odżywczych warto je dodatkowo nawozić. Wśród ogrodników jednym z najpopularniejszych sposobów jest odżywka z mleka. Wzmacnia ona korzenie, dostarcza fosfor oraz potas, a także poprawia strukturę gleby. Innym sposobem nawożenia ogórków jest także soda oczyszczona. To nieco mniej znany, ale równie skuteczny sposób. Soda oczyszczona pomaga obniżyć kwasowość ziemi i przyspiesza wzrost roślin. Pędy stają się grubsze i szybciej rosną. Dodatkowo soda oczyszczona chroni przed atakami szkodników oraz chorób grzybowych. Sodę oczyszczoną w uprawie ogórków możesz wykorzystać na 2 sposoby:
- oprysk - będzie chronić sadzonki przed szkodnikami oraz chorobami takimi jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści.
- domowy nawóz - wzmocni sadzonki, poprawi ich wzrost oraz będzie stymulować owocowanie.
Aby wykorzystać sodę oczyszczoną w uprawie ogórków wystarczy wymieszać 1 łyżkę sody z 1 litrem odstanej wody. Taka mieszanka sprawdzi się zarówno do podlewania, jak i opryskiwania sadzonek

- Gośka Król, 41 lat – Dlaczego tak POWAŻNIE? O odwadze i podążaniu za sobą. Nauczycielki życia
- Dorota, 41 lat – Bądź dla siebie PRIORYTETEM. Nauczycielki życia
- Jola Rydkodym, 65 lat – UDA SIĘ, jeśli pozwolisz. Nauczycielki życia
- Marysia, 49 lat – Śpiewać naprawdę może KAŻDY. Nauczycielki życia
- Ewa, 42 lata – bez A PO CO CI TO?! Nauczycielki życia
- Maja Skoczek, 65 lat – przez życie do marzeń. Nauczycielki życia
- Kasia, 49 lat. Nauczycielki życia
- Ilona, 40+ lat. Nauczycielki życia
- Anna, 67 lat. Nauczycielki życia
- Alicja, 65 lat. Nauczycielki życia
- Asia, 49 lat i Dorota, 51 lat. Nauczycielki życia
- Asia Dyrkacz, 67 lat. Nauczycielki życia
- Dorota Zięciowska, brak metryki. Nauczycielki życia
- Krystyna, 89 lat. Nauczycielki życia
- Danka, 62 lat. Nauczycielki życia
- Diana Giurow, 40 lat. Nauczycielki życia
- Diana, 40 lat. Nauczycielki życia
- Mirka, 57 lat. Nauczycielki życia
- Hania Piekarska, 72 lata. Nauczycielki życia
- Bogusia, 64 lata. Nauczycielki życia