Mieszkanie czeka na młodych

i

Autor: W. Brytania

Mieszkanie czeka na młodych

2015-04-29 4:00

Mieszkanie dla młodych to rządowy program ułatwiający kupno pierwszego własnego mieszkania osobom do 35. roku życia. Otrzymują one dofinansowanie wkładu własnego oraz pomoc w spłaceniu części kredytu.

Korzystając z programu, możemy kupić mieszkanie lub domek jednorodzinny. Jednak musimy spełnić określone warunki.

Osoba starająca się o kredyt nie może:

- być właścicielem innego domu lub mieszkania,

- posiadać spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

- być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Jak kupić mieszkanie

Lokal, który kupujemy, korzystając z programu, nie może być większy niż:

- 75 m2 dla mieszkania i 100 m2 dla domu jednorodzinnego,

-  jeżeli nabywca wychowuje co najmniej troje dzieci, powierzchnia jest większa: 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu jednorodzinnego.

By otrzymać rządowe wsparcie, na kupno mieszkania czy domu zaciągamy kredyt w jednym z banków, który przystąpił do programu. Ich listę znajdziemy na stronie internetowej: www.bgk.pl.

Warunki kredytu:

- musi być z niego sfinansowane co najmniej 50 proc. ceny zakupu nieruchomości,

- zaciągamy go na okres co najmniej 15 lat.

Jakie dofinansowanie

Dofinansowanie wkładu własnego wynosi:

- 10 proc. - dla rodzin bez dzieci,

- 15 proc. - dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem, z kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania (ale nie więcej niż 50 m2) i ogłaszanego przez wojewodów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni mieszkalnej.

Kwota ta zmienia się raz na kwartał, a informacje o jej wysokości znajdziemy na stronie internetowej: www.bgk.com.pl. Obecnie (w I kwartale 2015 r.) dla nieruchomości kupowanych w Warszawie wynosi ona 5989,38 zł, zaś w gminach sąsiadujących z Warszawą - 4213,45 zł.

Dodatkowe wsparcie

O dodatkowe finansowe wsparcie w formie spłaty części kredytu mogą starać się małżonkowie lub osoby samotnie wychowujące dziecko, którym w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie bądź kolejne dziecko.

O taką pomoc można się starać tylko raz i wynosi ona 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla obliczenia kwoty dofinansowania wkładu własnego. Nie może jednak być wyższa niż kwota pozostała do spłacenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają