Historia mikołajek

i

Autor: Shutterstock

Mikołajki 6 grudnia

Mikołajki 2023. Skąd wzięło się to święto i zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia? Historia mikołajek

2023-12-04 16:41 Materiał sponsorowany

Mikołajki 2023 wypadają 6 grudnia i to wtedy obdarowujemy swoich bliskich prezentami. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, skąd wzięło się świętowanie mikołajek i zwyczaj dawania prezentów akurat 6 grudnia. Przybliżamy historię mikołajek. Dlaczego święty Mikołaj przychodzi do dzieci 6 grudnia? Historia święta zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego – Mikołaja z Miry.

Mikołajki 2023. Historia święta

Mikołajki co roku wypadają 6 grudnia. Każde dziecko z zapartym tchem oczekuje wówczas wymarzonych prezentów od świętego Mikołaja. Jednak nie każdy wie, skąd wziął się ten zwyczaj i jaka jest tak naprawdę historia mikołajek. Mikołajki to tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Skąd wziął się zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia?

W tym dniu ofiarujemy sobie drobne prezenty. W jednych regionach Polski rodzice wkładają upominki dzieciom pod poduszkę, gdzie indziej do dużej, specjalnej skarpety, a nawet do buta pozostawionego przy drzwiach. Wręczanie prezentów 6 grudnia jest związane z opowieścią, która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie dzieci piszą listy do świętego Mikołaja, w których proszą o wymarzone prezenty. Listy można wysłać na adres Głównego Urzędu Pocztowego Świętego Mikołaja na Finlandii: Santa Claus Main Post Office, FI-96930 Arctic Circlem, Rovaniemi, Finland.

Jak kiedyś wyglądał święty Mikołaj?

W dzisiejszych czasach przyjęło się wyobrażenie o wyglądzie świętego Mikołaja, który jest ubrany na czerwono, ma czerwoną czapkę, długą białą brodę i duży brzuch. W rzeczywistości święty Mikołaj wyglądał zupełnie inaczej. Według religii katolickiej i prawosławnej był on biskupem z charakterystycznym atrybutem w postaci długiej laski, zwanej pastorał. Pochodził z zamożnej rodziny z Patary na terenach obecnej Turcji. Wizerunek uroczego staruszka z dużym brzuchem, ubranego w czerwony płaszcz został stworzony na potrzeby marketingowe przez popularną markę napojów, Coca-Colę. Również postać renifera Rudolfa i jego czerwony nos został wymyślony na potrzeby marketingowe w 1939 roku. Sieć domów towarowych Montgomery Ward zleciła wówczas stworzenie opowieści, która zwiększy świąteczne obroty.

Co kupić na mikołajki? 

W Polsce 6 grudnia wręcza się niewielkie podarunki. Rewelacyjnie sprawdzą się w tym przypadku drobnostki, które wywołają uśmiech na twarz obdarowywanego. To może być książka z bajkami, gra planszowa oraz ulubiona maskotka. Na mikołajki dobrym pomysłem mogą okazać się również ręcznie przygotowywane drobnostki, a także zestawy do samodzielnego tworzenia biżuterii czy samochodów. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają