Nawóz do lawendy. Domowy preparat do podsypywania kwiatów

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Miksuję na proszek i podsypuję lawendę. Domowy nawóz, który sprawia, że lawenda długo i obficie kwitnie

2024-05-09 13:33

Marzy ci się balkon lub ogród o kojącym zapachu lawendy? Jeśli tak, nie wystarczy tylko wzbogacić przestrzeń o te kwiaty. Żeby lawenda długo i obficie kwitła, trzeba spełnić kilka zasad, a jedna z nich jest odpowiednie nawożenie. Na szczęście domową odżywkę można zrobić z kuchennych odpadków. Sprawdź, jak dbać o lawendę na balkonie i w ogrodzie.

Lawenda lubi ciepło. Dlatego niezależnie czy sadzimy kwiaty w ogrodzie, czy w doniczkach na balkonie powinniśmy zapewnić sadzonkom takie miejsce, w którym nie będzie brakowało słońca. Jeśli posadzimy lawendę na zacienionym stanowisku, musimy liczyć się z tym, że kwitnienie będzie mało obfite, a kolor kwiatów mało intensywny. Trzeba też pamiętać, że lawenda nie lubi podmokłego gruntu. Lepiej sadzić kwiaty tam, gdzie jest bardzo sucho niż zbyt mokro. Jednak najlepsza będzie stała wilgotność podłoża. Lawendę sadzi się co 30-40 cm.

Miksuję na proszek i podsypuję lawendę. Domowy nawóz, który sprawia, że lawenda długo i obficie kwitnie

Lawenda dobrze rośnie w żyznej, ale przepuszczalnej glebie. Najlepsza będzie zasadowa ziemia o pH od 6,5 do 7,0. Zbyt kwaśne podłoże trzeba zwapnować kredą lub dolomitem. W sklepach ogrodniczych można już kupić specjalną ziemię do uprawy lawendy. Ważne także, by zapewnić jej odpowiedni drenaż, to w przypadku, jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco przepuszczalna. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi fioletowymi kwiatami lawendy na długo, dobór odpowiedniego podłoża jest tak samo ważny, jak miejsce, w którym posadzimy roślinę. W pielęgnacji lawendy, ważne jest także odpowiednie nawożenie. W sklepach ogrodniczych znajdziesz gotowe preparaty, ale równie skuteczne, możesz zrobić z kuchennych odpadków. Idealne będą skorupki jaj. Trzeba je wysuszyć, a następnie utrzeć w moździerzu lub zmiksować. Takim proszkiem podsypujemy ziemię wokół lawendy. Co ważne można użyć zarówno skorupek po surowych, jak i ugotowanych jajach. Takim nawozem zasilamy glebę co dwa tygodnie. Dzięki temu wzmocnimy korzenie i resztę rośliny, która odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Jednak żeby roślina dobrze się rozwijała, w sezonie nie wolno zapominać o cięciu. Systematycznie po kwitnieniu poszczególnych kwiatostanów, wycinamy je wraz z kilkucentymetrowym fragmentem pędu.

ZOBACZ TEŻ: Trujące truskawki. Te owoce mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Zastanów się zanim zjesz

Quiz o książkach. Sprawdź, czy na pewno znasz tytuły popularnych dzieł literackich. Większość popełnia błąd już przy 4 pytaniu

Pytanie 1 z 10
Joseph Heller „Paragraf _"

Szukasz niewymagających kwiatów na balkon. W galerii poniżej znajdziesz 10 kwiatów łatwych w uprawie, które kwitną całe lato

Jakie kwiaty kwitną latem w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają