Do Gdańska od lat zjeżdżają nie tylko turyści z całej Polski, ale i goście z zagranicy. Jak reklamuje się na swoich stronach internetowych urząd miasta - jest tu "morze możliwości". Jest to prawda.
Odpust z dominikanami
Mało kto na pytanie, gdzie odbywa się jarmark św. Dominika, nie odpowie, że w Gdańsku. Jeszcze chyba mniej osób nie odwiedziło targu. Jarmark rozpoczyna się tradycyjnie pod koniec lipca i trwa do połowy sierpnia. Jest to największa, najstarsza i najsłynniejsza impreza kulturalno-handlowa w Polsce. Swoją tradycją sięga do 1260 roku, kiedy odpust św. Dominika ogłoszono bullą papieża Aleksandra IV. W ostatnią sobotę lipca do portu zawijało ponad 400 okrętów z francuskim i hiszpańskim: winem, jedwabiem, konfiturami, portugalskimi przyprawami korzennymi, cyną i suknem angielskim. Przybywali zewsząd cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie.
Dziś również jarmark jest atrakcją dla turystów i mieszkańców, łącząc handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych i sportowych.
Dla miłośników kultury
Już od połowy XVI wieku pojawiali się w Gdańsku angielscy aktorzy z najnowszym repertuarem prosto z Londynu. Gdańsk był najbardziej szekspirowskim miastem w ówczesnej Polsce. To tu powstał pierwszy polski teatr publiczny. Podtrzymując tę starą tradycję, między 2-9 sierpnia odbędzie się XII Festiwal Szekspirowski. Do udziału w festiwalu zaproszono m.in.: londyński Shakespeare's Globe, Replica Teatro z Madrytu, japoński Ryutopia Theatre z Niigata i Transversal Theater z Kalifornii.
Z dreszczykiem
Od 8 do 10 sierpnia na placu Zebrań Ludowych w Gdańsku, w centrum miasta, odbędzie się impreza Baltic Games dla miłośników sportów ekstremalnych. W programie m.in. pokaz przekraczających wysokość trzeciego piętra "lotów" na motorach i zawody skateboardzistów w najlepiej zaprojektowanym skateparku, jaki powstał w Polsce. Swój pokaz będą mieli również rolkarze z całego świata kręcący skrajnie ekstremalne triki.
Dla wilków morskich
Weterani morskich szlaków ponownie zawitają do Gdańska. Pierwsze gdańskie spotkanie starych jednostek żaglowych i motorowych odbyło się w 2001 roku. Pomysłodawcą imprezy był kpt. Jerzy Wąsowicz, podróżnik, żeglarz, właściciel jachtu S/y Antica.
W programie przewidziano m.in.: 29 sierpnia - powitanie jachtów; 30 sierpnia - prezentacja jednostek przez kapitanów w Centralnym Muzeum Morskim, zwiedzanie jachtów, wieczór żeglarski - szanty; 31 sierpnia - zwiedzanie jachtów, a także uroczysta parada jachtów na Motławie.