Zgodnie z tradycją chrześcijańską stół podczas wigilijnej wieczerzy powinien być nakryty białym obrusem, na środku pod nim musi znaleźć się sianko, a na górze talerzyk z poświęconym opłatkiem. Dodatkowo powinna palić się świeca. Nie można również zapominać o pozostawieniu wolnego nakrycia, które jest symbolem pamięci o bliskich, których zabraknie podczas Wigilii.
Przesądy na Boże Narodzenie 2020. Przestrzegaj 6 zasad, a będziesz szczęśliwy i bogaty
Modlitwy na Wigilię. Jak się modlić?
Wigilijne biesiadowanie należy rozpocząć od wspólnego wykonaniu znaku krzyży i słów "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen"
Następnie najmłodszy członek rodziny powinien przeczytać fragment Biblii. W wigilijny wieczór wybiera się Ewangelię św. Łukasza o narodzeniu Jezusa Chrystusa,
W następnej kolejności wszyscy odmawiają modlitwy - "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" oraz "Chwała Ojcu". Po wszystkim należy powspominać zmarłych i pożegnać ich modlitwą "Wieczny odpoczynek".
Najstarsza osoba w rodzinie bierze opłatek i odmawia modlitwę, następnie rozpoczyna się rytuał życzeń i łamania się opłatkiem.
Coraz więcej dzieci bez szczepień. UNICEF Polska apeluje do ministra zdrowia
Modlitwa przez dzieleniem się opłatkiem.
"Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości.
Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela.
Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen."