Mogą wyprzeć chryzantemy. Kapusta na grobie przetrwa całą zimę
1 listopada, czyli Wszystkich Świętych to ważne święto dla Polaków. Odwiedzamy wtedy groby swoich zmarłych bliskich, modlimy się za ich dusze, zapalamy znicze. Jednym z elementów tego dnia jest także przystrojenie nagrobków kwiatami. Niewątpliwie od lat jednymi z najpopularniejszych kwiatów stawianych na grobach są chryzantemy. Lubimy je zarówno w formie ciętej, jak i w doniczkach. Jest jednak roślina, która może wkrótce wyprzeć ten trend. Chodzi o kapustę ozdobną. Wygląda zjawiskowo - jest rozłożysta i kolorowa. Jej liście mogą mieć odcienie różu, fioletu, czerwieni, żółci i bieli. Kapusta ozdobna charakteryzuje się też wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Bez problemu przetrwa nawet mrozy dochodzące do -10 stopni Celsjusza, więc gdy zima będzie łagodna, kapusta ozdobna przetrwa na grobie aż do wiosny.
Chryzantemy na groby 1 listopada. Które wybrać?
Na rynku jest odstępnych kilkadziesiąt odmian chryzantem, jednak najlepsze kwiaty na grób to takie, które ładnie wyglądają i zachowują świeżość przez długi czas. Najlepszą odmianą na cmentarz będą chryzantemy drobnokwiatowe np. rubra, raja lub havel rurki. Długo i obficie kwitną, a dodatku są najbardziej mrozoodporne. Dobrze znoszą także jesienne deszcze.
Tych kwiatów nie stawiaj na grobach 1 listopada. Znaczenie kwiatów
Wiele osób przy wyborze kwiatów na grób kieruje się przede wszystkim swoimi upodobaniami i wizjami. I tu łatwo o wpadkę. Podpowiadamy, jak zgodnie z symboliką kolorów, dobrać odpowiednie kwiaty na grób zmarłych.
- Czerwone kwiaty symbolizują namiętność i pożądanie, będąc również symbolem miłości do rodziców. Dlatego takie kwiaty są zarezerwowane dla osób, które kochamy.
- Białe kwiaty są wyrazem niewinności i wierności. Najczęściej są kładzione na nagrobkach osób, które zmarły w młodym wieku.
- Żółte kwiaty z jednej strony symbolizują szczęście i radość, z drugiej natomiast zazdrość i odrzuconą miłość. Dlatego odradza się stawianie żółtych kwiatków na grobie.