Chrupki, patyki, suszone uszy, ogony, łapki. W marketach i sklepach zoologicznych oferta przekąsek i zwierzęcych łakoci jest tak bogata, że niejednemu z nas może zakręcić się w głowie. Aby nie zwariować, nie zbankrutować i nie zaszkodzić naszemu pupilowi, warto wiedzieć, co wybrać.
Co za dużo, to niezdrowo
Plaga otyłości szerzy się nie tylko wśród ludzi, ale także pośród zwierząt domowych. Utuczone pupile nie tylko źle się prezentują, ale również cierpią z powodu nadmiaru kilogramów. Ich stawy i kręgosłup są nadmiernie obciążone, zaś serce i narządy wewnętrzne otłuszczone, a przez to mniej wydajne. Grube zwierzęta żyją krócej. Dlatego tak ważne jest ich rozsądne żywienie. Jednak zdrowa dieta nie wyklucza smakołyków i przekąsek. Wręcz przeciwnie - te najlepsze wspomagają trawienie i mocny kościec. Sztuka żywienia zwierząt polega na znalezieniu złotego środka - chodzi o to, by wybierać tylko wartościowe przekąski. I stosować je jako nagrodę, nie zaś jako zapychacz między stałymi porami karmienia.
Pyszna higiena
Większość psów i kotów hodowanych w naszych domach karmimy gotowymi karmami - suchymi lub mokrymi. To dobre rozwiązanie, bo są one dobrze zbilansowane (mają odpowiednią kaloryczność i zawartość mikro- i makroelementów) i możemy mieć pewność, że nasz zwierzak jest dobrze odżywiony. Ale oznacza to również, że każdy dodatkowy posiłek to nadprogramowe kalorie. Dlatego przekąski wybierajmy z głową - stawiajmy na te, które oprócz walorów smakowych pomogą naszemu pupilowi zachować kondycję i ładny wygląd. Zawsze świetnym wyborem są różnego rodzaju naturalne przekąski, np. z suszonych ścięgien lub gryzaki stomatologiczne czy niektóre ciasteczka zbożowe. Ich zadaniem jest omiatanie zębów naszych zwierząt z osadu i resztek pożywienia, więc korzyści z ich stosowania są duże.
Zobacz też: Super Fokus: UWAŻAJ! Naprawdę łatwo się UZALEŻNIĆ
Smakołyki do zadań specjalnych
Na półkach z produktami dla naszych pupilów znajdziemy nie tylko karmy czy gryzaki, ale też jeszcze bardziej wyszukane i funkcjonalne przysmaki. Wśród kocich przekąsek występują choćby pastylki, których stosowanie ma zastąpić podgryzanie traw i innych roślin (koty robią to, by poprawić sobie trawienie) albo pasty odkłaczające, czyli smakołyk, który pomaga kotu pozbyć się połkniętej przez niego sierści. Istnieją również specjalne "dropsy dentystyczne" dla kotów, bowiem one również potrzebują pielęgnacji zębów. Wybierając smakołyk dla naszego zwierzęcia (zarówno kota, jak i psa), kierujmy się również jego wielkością. Gigantyczny gryzak przerośnie możliwości szczeniaka, zaś za mały dużemu psu na nic się nie przyda.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail