Mój Pupil: Wychowanie czworonoga jest możliwe!

2014-09-29 4:00

Grzeczny, posłuszny, opanowany - o takim zwierzaku domowym marzy każdy z nas. Niektóre psy i koty są takie z natury. Inne trzeba tego nauczyć.

Psy to nicponie, a koty są egoistami? Opinie posiadaczy zwierząt są podzielone. Ale z dobrze wychowanym pupilem życie jest zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze. Dlatego warto podjąć próbę i nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami.

Mały, ale tresowany

Pies mały czy duży musi być przede wszystkim dobrze ułożony. Tylko taki jest w stanie żyć w naszym domu i nie być zagrożeniem dla domowników, innych zwierząt i samego siebie. Agresja (która jest naturalna) to niejedyny problem, który trzeba okiełznać. Pies powinien być przede wszystkim posłuszny i czuć respekt przed właścicielem. Niedopuszczalne są żadne próby dominacji nad panią czy panem, niszczenie przedmiotów czy lekceważenie poleceń. Wielu właścicieli małych psów uważa, że ich pupili nie trzeba tresować, ale to nieprawda. Nawet "słodki maluch" powinien przejść szkolenie. Im wcześniej się ono rozpocznie, tym łatwiej przejdzie przez nie nasz pupil.

Zobacz też: WIELKA PRZYJAŹN kota i króliczka! Tak słodkiego filmiku jeszcze nie widziałeś! [WIDEO]

Sposób na łobuza

Pies najwięcej i najszybciej uczy się, kiedy jest bardzo mały. Szczenięta świetnie znoszą tresurę, nie wiąże się ona ze stresującą zmianą "nawyków" i przynosi świetne rezultaty. Nawet najbardziej rozbrykany daje się ułożyć. Możemy zapisać naszego zwierzaka na specjalny kurs albo spróbować układać go samemu.

Na rynku jest wiele przydatnych publikacji dotyczących tresury psów i wychowania przedstawicieli różnych ras. Bywają one nieocenioną pomocą w zrozumieniu naszego psa. Bez względu na to, którą metodę wybierzemy, musimy pamiętać, że aby tresura przyniosła jakikolwiek efekt, sami musimy być konsekwentni. Psy lubią jasne zasady, a robienie wyjątków i ustępstw od raz ustalonych reguł odbierają jako przyzwolenie na ich ciągłe łamanie. Jeśli więc nie chcemy, aby nasz pies spał w naszym łóżku - nie zapraszajmy go tam w niedzielny poranek. Pies nigdy nie przestanie też podkradać nam z talerza ani żebrać o jedzenie, jeśli będziemy go dokarmiać lub przymykać oko, gdy robią to inni.

Kot na medal

Wychowanie kota też jest jak najbardziej możliwe. Nie da się go tresować tak samo (ani tak skutecznie jak psa), ale nasz domowy drapieżca może być okiełznany. Największą zmorą posiadaczy kotów jest drapanie przez nie mebli i dywanów. Aby nie niszczyły naszego dobytku, warto podarować im specjalny drapak. Również instynkt łowcy bywa problemem - jeśli nie chcemy, by celem polowań były sprzęty domowe i kable, zainwestujmy w zabawki. Powinny odwrócić uwagę naszego pupila od przedmiotów, którymi nie powinien się bawić. Na nocne włóczęgostwo, które może burzyć nasz spokój i sen, z pewnością pomoże... zmęczenie kota w ciągu dnia. Jeśli będziemy go wtedy aktywizować, zajmować się nim i zabawiać, istnieje większa szansa, iż noc po prostu prześpi. Na znaczenie terytorium moczem jest tylko jedna rada - kastracja. Brzmi brutalnie, ale pomoże nie tylko na brzydki zapach w naszym domu - wykastrowane koty rzadziej uciekają i ulegają wypadkom.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki